NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Obiecujące wyniki leczenia przeciwzakrzepowego

Opublikowano wyniki badania RE-SPECT CVT® — pierwszego badania oceniającego stosowanie NOAC w leczeniu zakrzepicy żył mózgu. Oceniano w nim skuteczność i bezpieczeństwo stosowania eteksylanu dabigatranu oraz warfaryny w skorygowanej dawce u chorych na zakrzepicę żył mózgu (CVT).

Wyniki dostarczają nowych informacji na temat roli leczenia przeciwzakrzepowego u chorych na CVT o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. W badaniu nie odnotowano nawrotów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) w żadnej grupie. Ponadto stwierdzono niski odsetek krwawień — poważne krwawienie wystąpiło u dwóch chorych w grupie przyjmującej warfarynę (3,3%) i jednego chorego (1,7%) w grupie przyjmującej dabigatran. W żadnej grupie nie odnotowano zgonu.

„Zakrzepica żył mózgu — CVT, która dotyka głównie osoby młode oraz kobiety, może prowadzić do niepełnosprawności i zgonu. U chorych, którzy przeżyli ostrą fazę CVT, zakrzepica żył mózgu może nawracać. Aby temu zapobiegać, w codziennej praktyce klinicznej na ogół stosuje się leki z grupy antagonistów witaminy K (VKA), takie jak warfaryna. Stosowanie VKA wiąże się z pewnymi ograniczeniami związanymi z bezpieczeństwem, dawkowaniem, odwracalnością działania i preferencjami pacjenta” — powiedział prof. José M. Ferro, dyrektor Oddziału Neuronauki i Zdrowia Psychicznego portugalskiego Szpitala Santa Maria w Lizbonie oraz przewodniczący komitetu sterującego badania RE-SPECT CVT®. „Badanie RE-SPECT CVT® było jak dotąd największym badaniem z udziałem chorych na CVT. Uczestniczyło w nim 120 pacjentów. Badanie pokazało, że ryzyko nawrotów ŻChZZ u chorych na CVT o nasileniu łagodnym do umiarkowanego poddawanych leczeniu przeciwzakrzepowemu z użyciem dabigatranu przez sześć miesięcy jest niskie i wiąże się z występowaniem niewielu poważnych lub klinicznie istotnych krwawień”.

Badanie było prowadzone w ramach zobowiązania firmy Boehringer Ingelheim do pogłębiania wiedzy naukowej na temat leczenia zakrzepicy. Ponadto badanie pozwoliło lepiej poznać profil bezpieczeństwa dabigatranu, udokumentowanego w ramach szeroko zakrojonego badania klinicznego RE-VOLUTION® i programu rejestrowego.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Czas na przesiew noworodków w kierunku chorób lizosomalnych

Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie badań przesiewowych noworodków – obecnie obejmują one aż 30 jednostek chorobowych, co plasuje nasz…
Co? Gdzie? Kiedy?AktualnościKongres

Senator Beata Małecka-Libera: Łączymy siły

– Jestem bardzo zaszczycona i wzruszona, bo profilaktyka zawsze była niszowa, a teraz wreszcie staje się priorytetem. I za to wszystkim bardzo…
AktualnościPACJENT

Choroby rzadkie – nie wystarczy plan, potrzebna jest ustawa

O wyzwaniach, z jakimi mierzą się pacjenci i ich rodziny, ostatnio dużo mówiło się w związku z Dniem Chorób Rzadkich przypadającym ostatniego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *