NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

Od nowego roku lek ratujący życie będzie refundowany

Hematoonkolodzy i pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) mają powody do radości. Na Święta Bożego Narodzenia dostali prezent od Ministerstwa Zdrowia, na który czekali od wielu miesięcy. Dzięki pozytywnej decyzji MZ wenetoklaks – lek ratujący życie pacjentom z PBL – został wpisany na listę leków refundowanych.

Od 1 stycznia 2019 roku będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość.

To bardzo dobra wiadomość dla naszych podopiecznych. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych od wielu miesięcy działała na rzecz chorych z przewlekłą białaczką limfocytową, dla których dostęp do  wenetoklaksu był ostatnią szansą na życie. I udało się! Ta decyzja tym bardziej cieszy, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Pacjenci, którzy od miesięcy czekali na ten lek będą mogli spędzić je w spokoju, mając świadomość, że od
1 stycznia 2019 roku będą mogli bezpłatnie otrzymywać lek ratujący ich życie
. Ministerstwo Zdrowia już kilka razy zapewniało nas, że pracuje nad rozwiązaniem problemów pacjentów hematoonkologicznych i dotrzymało słowa – powiedziała Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Z decyzji Ministerstwa Zdrowia cieszą się pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową.

Bardzo się cieszę, że lek w końcu będzie dostępny dla chorych z przewlekłą białaczką limfocytową. Czuję, że mam w tym swój mały udział, bo poruszyłem niebo i ziemię, żeby opowiedzieć ministrom, dziennikarzom i całej Polsce o naszym problemie. Nie ukrywam, że trochę mi przykro, że chorzy tacy jak ja, czyli bez delecji, czy bez mutacji jeszcze nie dostaną wenetoklaksu, ale chcę wierzyć, że to pierwszy krok Ministerstwa Zdrowia, a na kolejnej liście już będzie to leczenie dla całej naszej grupy chorych. Cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia zobaczyło, że my pacjenci z PBL jesteśmy ludźmi z pasjami, marzeniami i planami, którzy chcą żyć. Panie Ministrze, bardzo dziękuję za tę pozytywną decyzję, na którą czekało wiele osób, mam nadzieję, że i ja otrzymam wkrótce swoją szanse na życie  – powiedział Pan Ryszard Wojtyła z Lublina, pacjent z PBL.

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to najczęściej występujący nowotwór krwi, na który w Polsce choruje ok. 17 000 osób, a każdego roku diagnozuje się 1 900 nowych przypadków. 75% pacjentów nie wymaga leczenia w momencie rozpoznania, a 1/3  nigdy nie będzie go wymagała. Jednak jest też grupa pacjentów z delecją 17p lub mutacją TP53, u których choroba szybko postępuje i w pewnym momencie dostępne metody leczenia przestają być skuteczne. Jedyną szansą dla nich jest wenetoklaks, lek ratujący życie, który właśnie został wpisany na listę leków refundowanych i będzie dostępny od 1 stycznia 2019 roku. W ten sposób polscy pacjenci dołączyli do grona pacjentów innych 23 krajów europejskich, gdzie lek jest z powodzeniem stosowany od kilku lat.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Terapia krótkoterminowa dla pacjentów psychiatrycznych z podwójną diagnozą

U coraz większej liczby pacjentów psychiatrycznych chorobie psychicznej, jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia, towarzyszy uzależnienie. Mówi się wówczas o tzw….
Wszechstronny lekarz

Czym jest i jak leczyć nadpotliwość

Nadpotliwość to zaburzenie, które silnie wpływa na wiele dziedzin życia codziennego pacjentów. Terapię powinna poprzedzić dokładna diagnostyka, a wybór leczenia musi uwzględniać…
Wszechstronny lekarz

Presbyfonia. To można wyleczyć!

Fizjologiczne zmiany spowodowane starzeniem się organizmu dotyczą również narządu głosu, który w wieku senioralnym zaczyna zmieniać swoje brzmienie (presbyfonia). Takie związane z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter