NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach za utrzymaniem stażu podyplomowego

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach sprzeciwia się propozycji Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zaakceptowanej przez Ministerstwo Zdrowia, której celem jest zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.

27 października 2021 r. katowicka ORL opublikowała swoje stanowisko w tej sprawie.

„Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach wyraża stanowczy sprzeciw wobec propozycji Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zaakceptowanej przez Ministerstwo Zdrowia, mającej na celu zniesienie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Staż podyplomowy jest niezbędnym elementem procesu kształcenia młodych lekarzy i lekarzy dentystów. Pozwala na nabycie wielu praktycznych umiejętności potrzebnych do samodzielnego wykonywania zawodu, uczy kontaktu z pacjentem, umożliwia konfrontację wyobrażenia o przyszłej specjalizacji z rzeczywistością, pomaga w wyborze dalszej drogi zawodowej. To niezbędny czas na naukę praktyki przy łóżku chorego.”

Przypomnijmy, że podczas konferencji prasowej Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego 26 października prof. Marcin Gruchała poinformował, że zwrócił się o zlikwidowanie obowiązkowego rocznego stażu zawodowego dla absolwentów kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych. W uzasadnieniu prof. Gruchała wskazywał na wysoki poziom studiów medycznych i dużą ilość praktyki, którą odbywają studenci. Jego zdaniem absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów.

Jednak większość lekarzy choć zauważa konieczność zmian i uproszczenia systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów likwidację stażu podyplomowego ocenia bardzo krytycznie.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

Radioterapia: w 2023 roku leczona była rekordowa liczba pacjentów!

W 2023 roku w ośrodkach radioterapii w Polsce leczono promieniami 105 890 pacjentów – o 6874 pacjentów więcej niż w 2022 roku….
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
LEKARZSystem

2 na 3 Polaków nie wie, co robić w sytuacji zagrożenia

Dokumenty, lekarstwa, pieniądze, prowiant i telefon – właśnie to Polacy zabraliby ze sobą podczas szybkiej ewakuacji. Z kolei większość badanych otwarcie przyznaje,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *