NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Olsztyn będzie miał Centrum Urazowe dla dzieci

Ministerstwa Zdrowia dofinansuje budowę centrum urazowego dla dzieci w Olsztynie. Zapewni ono wysokospecjalistyczną, kompleksową pomoc dzieciom z najcięższymi urazami. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w ramach projektu wartego blisko 11,2 mln zł dostosuje budynek do utworzenia centrum urazowego i kupi wyposażenie do ratowania najmłodszych pacjentów.

Jak podkreśliła dr Krystyna Piskorz-Ogórek – dyrektor szpitala, finansowe wsparcie Ministerstwa Zdrowia umożliwi placówce utrzymanie non stop w gotowości sal i stanowisk intensywnej terapii.
Przedsięwzięcie zakłada, że powstaną dwie nowe sale zabiegowe: urazowo-ortopedyczna i endoskopowa wraz z odcinkiem wybudzeniowym. Zakupiony też zostanie sprzęt medyczny, by wyposażyć te sale, m.in. w stanowiska intensywnej terapii, aparat rtg, aparat usg  gastroskop, kolonoskop, pulsoksymetry, kardiomonitory.
Centrum Urazowe dla Dzieci w Olsztynie ma powstać do końca września 2019 r. Szpital został zakwalifikowany przez MZ do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju.
Środki w sektorze zdrowia Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczane na ratownictwo medyczne to dofinansowanie: centrów urazowych dla dzieci, dorosłych, wsparcie istniejących i nowych szpitalnych oddziałów ratunkowych, a  także na lądowiska dla śmigłowców ratunkowych, bazy lotniczego pogotowia ratunkowego oraz wyposażenie śmigłowców.

źródło: mz

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter