NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Olsztyńscy ortopedzi dołączają do światowej elity

Polscy ortopedzi z Olsztyna jako pierwsi w Europie dołączyli do elitarnej grupy badawczej prowadzącej wieloośrodkowe, międzynarodowe badanie prospektywne, dotyczące leczenia operacyjnego skolioz idiopatycznych.

Oddział Ortopedyczno-Urazowy Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jako pierwszy spoza USA został zaproszony do działań HARMS STUDY GROUP wyznaczającej trendy w leczeniu deformacji kręgosłupa u dzieci i młodzieży, wprowadzającej najnowsze rozwiązania techniczne.

„Zostaliśmy wybrani, bo operujemy skoliozy tymi samymi technikami i stosując te same implanty, które są powszechne w Europie Zachodniej czy USA – mówi dr Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Badania będą polegały na tym, że każdy pacjent, który będzie miał leczoną skoliozę w naszym szpitalu, zostanie opisany w bazie danych. Będziemy tam zamieszczać informacje m. in. na temat wielkości skrzywienia kręgosłupa, przebiegu operacji, użytych implantów, wszystkich parametrów śródoperacyjnych, dolegliwości bólowych i długości leczenia. Będziemy też oceniać stan pacjenta po trzech, a potem po sześciu miesiącach od operacji” – wyjaśnia specjalista.

Badania mają się rozpocząć w styczniu i potrwać do końca 2018 roku. Ich celem jest ulepszenie technik operacyjnych i opracowanie jeszcze lepszych standardów leczenia skolioz.

Skrzywienia kręgosłupa u dzieci i młodzieży, potocznie nazywane skoliozami, dotyczą ok. 5 proc. populacji. Ich leczenie niezależnie od etiologii wymaga kompleksowego i interdyscyplinarnego współdziałania lekarzy ortopedii, neurologii, rehabilitacji, specjalistów fizjoterapii i innych. Ośrodek wielospecjalistyczny, jakim jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest obecnie miejscem, w którym wykonuje się operacje najtrudniejszych przypadków z zastosowaniem technologii wdrażanych obecnie z najlepszych ośrodkach na świecie. Co roku w szpitalu operuje się ok. 60 pacjentów ze skoliozami. Do ośrodka trafiają pacjenci z całej Polski, m. in. z ciężkimi skoliozami (100 stopni i większymi), często po przebytym nieudanym leczeniu w innych ośrodkach.

W ostatnich latach specjaliści z olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego przeprowadzili szereg nowatorskich operacji z wykorzystaniem najnowocześniejszego instrumentarium, o których było głośno w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Do współpracy ortopedycznej zapraszamy także znanych specjalistów z zagranicy (np. prof. Martin Repko z Kliniki Ortopedii Dziecięcej z Brna – Czechy, prof. Illka Helenius ze Szpitala Klinicznego w Turku – Finlandia).

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Bądź dla dziecka dobrym przykładem

Pierwszym krokiem, który można wykonać, by bez większego wysiłku lepiej zadbać o zęby dziecka, jest pilnowanie dyscypliny w pielęgnacji jamy ustnej. Jak…
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Senior ma moc, czyli XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie

Emocje jeszcze nie opadły. 6 września 2024 r. seniorzy opanowali Kraków. Co to był za dzień! Po raz kolejny udowodniono, że Senioralia…
Aktualności

FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

Większość ludzi planujących zostać rodzicami zapytana o to, czy chce, by ich dziecko było zdrowe, odpowie twierdząco, a nawet może czuć zdziwienie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter