Onkolodzy zbyt rzadko zachęcają chorych wyleczonych z choroby nowotworowej do aktywności fizycznej – zauważają autorzy artykułu opublikowanego w Journal of Clinical Oncology.
Opublikowane do tej pory badania udowodniły korzystny wpływ wysiłku fizycznego na ryzyko rozwoju wielu chorób, szczególnie sercowo-naczyniowych. Dodatkowo uważa się, że aktywność fizyczna u osób wyleczonych z choroby nowotworowej może zmniejszać ryzyko wznowy.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Journal of Clinical Oncology zwraca uwagę na zbyt mały udział onkologów w zachęcaniu osób wyleczonych z nowotworów do ćwiczeń fizycznych. Autorzy podkreślają, że po zakończonym skutecznym leczeniu onkologicznym chorzy jeszcze przez wiele lat pozostają pod opieką onkologa, który może mieć istotny wpływ na prozdrowotne zachowania swoich pacjentów.
Istnieją badania wskazujące, że chorzy częściej stosują się do zaleceń lekarskich, jeżeli dostają je od prowadzącego onkologa, a nie od lekarzy innych specjalności. Autorzy artykułu podkreślają jak ważne jest uświadomienie onkologom ich wpływu na pacjentów i zachęcanie ich do promowania aktywności fizycznej podczas kontrolnych wizyt onkologicznych.
źródło: ascopubs.org