NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

KongresŻyj zdrowo

Pandemia otyłości zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Już przed pandemią COVID-19 aż trzech na pięciu dorosłych Polaków miało nadmierną masę ciała, a co czwarty mieszkaniec naszego kraju chorował na otyłość. Szczególny niepokój budzi wzrost częstości występowania otyłości w najmłodszej grupie wiekowej. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Prof. Paweł Bogdański

Otyłość jest chorobą przewlekłą, bez tendencji do samoistnego ustępowania, cechującą się wysoką nawrotowością. To choroba o złożonej patogenezie i skutkująca wieloma poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, socjoekonomicznymi oraz psychologicznymi.

Nierozpoznana i/lub nieleczona otyłość może skutkować rozwojem ponad 200 powikłań medycznych i stanowi wyzwanie dla specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Nadmierna masa ciała to również olbrzymie obciążenie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych leczenie nadmiernej masy ciała stanowi 2–7% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną, a koszty związane z leczeniem chorób towarzyszących otyłości obejmują kolejne 20% medycznego budżetu.

Efektywność leczenia niefarmakologicznego u pacjentów chorujących na otyłość wynosi zwykle 3–5% utraty wyjściowej masy ciała. Dlatego jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej u znaczącej części pacjentów chorujących na otyłość konieczne jest włączenie farmakoterapii i/lub rozważenie leczenia bariatrycznego zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Poprawa skuteczności leczenia otyłości wymaga również wprowadzenia kompleksowych zmian systemowych.

Link do nagrania:

Dzień 1., kanał 1. – czas rozpoczęcia: 5:40:52

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Niebezpieczne praktyki słuchowe

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, do 2050 roku jedna na cztery osoby będzie mieć ubytek słuchu. Problem dotyczy coraz młodszych osób, a nawet…
PACJENTŻyj zdrowo

Dr Maciej Hamankiewicz: alarmujący wzrost przypadków miażdżycy

Na miażdżycę choruje coraz więcej osób! Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego miażdżyca stała się epidemią naszych czasów? Kto jest najbardziej narażony na…
PoradniaPACJENTŻyj zdrowo

Uwaga na mniej niż zero, wzrasta ryzyko zawału

Jak wpływają na układ krążenia warunki pogodowe? Co dzieje się z sercem podczas ujemnych temperatur? Ryzyko zwiększa nie tylko zła dieta, palenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *