NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

KongresŻyj zdrowo

Pandemia otyłości zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Już przed pandemią COVID-19 aż trzech na pięciu dorosłych Polaków miało nadmierną masę ciała, a co czwarty mieszkaniec naszego kraju chorował na otyłość. Szczególny niepokój budzi wzrost częstości występowania otyłości w najmłodszej grupie wiekowej. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Prof. Paweł Bogdański

Otyłość jest chorobą przewlekłą, bez tendencji do samoistnego ustępowania, cechującą się wysoką nawrotowością. To choroba o złożonej patogenezie i skutkująca wieloma poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, socjoekonomicznymi oraz psychologicznymi.

Nierozpoznana i/lub nieleczona otyłość może skutkować rozwojem ponad 200 powikłań medycznych i stanowi wyzwanie dla specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Nadmierna masa ciała to również olbrzymie obciążenie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych leczenie nadmiernej masy ciała stanowi 2–7% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną, a koszty związane z leczeniem chorób towarzyszących otyłości obejmują kolejne 20% medycznego budżetu.

Efektywność leczenia niefarmakologicznego u pacjentów chorujących na otyłość wynosi zwykle 3–5% utraty wyjściowej masy ciała. Dlatego jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej u znaczącej części pacjentów chorujących na otyłość konieczne jest włączenie farmakoterapii i/lub rozważenie leczenia bariatrycznego zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Poprawa skuteczności leczenia otyłości wymaga również wprowadzenia kompleksowych zmian systemowych.

Link do nagrania:

Dzień 1., kanał 1. – czas rozpoczęcia: 5:40:52

Powiązane artykuły
Kongres

Przez żołądek do mózgu, czyli jak poprawić pamięć

Nutraceutyki to substancje czynne biologicznie, które łączą w sobie wartości odżywcze oraz aktywność farmakologiczną. Zaliczamy do nich między innymi żywność funkcjonalną, wyizolowane…
Kongres

Zdrowie psychiczne to zdrowie publiczne

Ostatnie lata, związane z coraz większym wpływem na życie człowieka cyfrowych technik komunikacji, sztucznej inteligencji, wieloaspektowych doświadczeń wynikających z pandemii COIVID-19, unaoczniają,…
Kongres

Koncepcja One Health – Jedno Zdrowie a choroby demencyjne

Koncepcja zrównoważenia i optymalizacji zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów wyznacza określony „styl życia”, w którym elementy zdrowego stylu życia, takie jak nieużywanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *