NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Zaproszenie na konferencję o sytuacji pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie

17 March 2022

11:00

Wojna w Ukrainie w szczególny sposób dotyka osoby z zaburzeniami psychicznymi, ich bliskich i lekarzy. O ich sytuacji na konferencji Serwisu Zdrowie opowiedzą przebywający w Kijowie i Lwowie psychiatrzy: Semen Gluzman i Jurij Zakał oraz Lidia Martynowa z organizacji pacjenckiej. O tym, czy i jak można pomóc, opowie prof. Jerzy Samochowiec, o tym, dlaczego to powinno nas interesować – dr Marek Balicki. Zapraszamy 17 marca o 11.00.

Semen Gluzman to znany działacz na rzecz praw człowieka, psychiatra, który w czasach ZSRR spędził kilka lat w łagrze za sprzeciw wobec tzw. psychiatrii politycznej. Jest obecnie sekretarzem Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy i dyrektorem Ukraińsko-Amerykańskiego Biura Praw Człowieka.

O dramatycznej sytuacji w szpitalach psychiatrycznych w Ukrainie opowie podczas konferencji dr Jurij Zakał, wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Kulparkowie, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa.

O perspektywie bliskich pacjentów opowie Lidia Martynowa, przewodnicząca ukraińskiej organizacji pacjentów i ich rodzin „Psychoability”.

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jerzy Samochowiec z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego poinformuje o możliwościach pomocy dla pacjentów psychiatrycznych i ich lekarzy, a dr Marek Balicki, współtwórca polskiej ustawy przyznającej prawa pacjentom psychiatrycznym oraz wiceprzewodniczący komisji zajmującej się prawami dotyczącymi zdrowia psychicznego przy Rzeczniku Praw Pacjenta wyjaśni, dlaczego w ogromie nieszczęść związanych z wojną sytuacja pacjentów psychiatrycznych jest szczególna.

Goście ukraińscy będą uczestniczyć w konferencji zdalnie z Kijowa i ze Lwowa. Wydarzenie jest zaplanowane na ok. jedną godzinę. Całość będzie transmitowana na www.zdrowie.pap.pl. Zarejestrowani dziennikarze będą mogli zadawać pytania.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *