NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Pierwsza w Polsce operacja piersi przy użyciu nowatorskiej siatki

W gnieźnieńskim szpitalu Pomnik Chrztu Polski, doc. Dawid Murawa, kierownik oddziału chirurgii przeprowadził pierwszą w Polsce operację piersi przy użyciu innowacyjnej siatki TIGR.

Operowana pacjentka cierpiała na nowotwór lewej piersi, który został zakwalifikowany do amputacji, a kobieta wyraziła chęć natychmiastowej rekonstrukcji. Siatka zastosowana przy zabiegu jest nie tylko łatwiejsza do wszycia, ale również znacznie tańsza od dotychczas stosowanych materiałów, a do tego bezpieczniejsza dla pacjenta.
Nowatorska technologia trafiła do Polski dzięki współpracy z jednym z najwybitniejszych specjalistów w obszarze rekonstrukcji piersi na świecie, szwedzkim lekarzem dr Per Hedén’em, współzałożycielem jednej z największych w Europie klinik medycyny estetycznej – Akademikliniken.

Najnowocześniejsza technologia
– Innowacyjność zastosowanego materiału polega na jego dwustopniowym, długotrwałym wchłanianiu. Siatka zbudowana jest z dwóch typów włókien – jeden rozpuszcza się ok. 4 miesiące i pozwala zachować implant w pozycji na czas gojenia, natomiast drugi z nich wytrzymuje aż 3 lata, pozwalając organizmowi na zbudowanie elastycznej i odpornej tkanki własnej, która zapobiega przesuwaniu się implantu w późniejszym czasie – mówi docent Murawa, który przeprowadził operację. – Oprócz tego siatka jest prawie dwa razy tańsza niż dotychczas stosowane macierze biologiczne, a przy tym zapewnia mniejsze ryzyku stanów zapalnych operowanej tkanki. Ten materiał może być rewolucyjny nie tylko w zakresie rekonstrukcji piersi, ale również operowania innych obszarów ciała np. w przypadku przepuklin brzusznych – dodaje lekarz.

Nowy rok, nowe rozwiązania
Zastosowana przez zespół chirurgów Sowmed siatka jest nowością nawet jak na standardy światowe, natomiast w Polsce była ona użyta po raz pierwszy. Drugi zabieg przy użyciu tej technologii przeprowadzony będzie przez prof. Agnieszkę Kołacińską w Łodzi.

– Jestem bardzo zadowolony, że uda nam się rozpocząć 2018 rok tak innowacyjnym zabiegiem. Pod koniec listopada 2017 sprowadziliśmy z Holandii nowatorskie znaczniki magnetyczne i przy ich wykorzystaniu przeprowadziliśmy pionierski w skali kraju zabieg, a teraz, niecałe dwa miesiące później, mamy kolejny sukces – mówi docent Dawid Murawa. – Mam nadzieję, że dzięki tego typu działaniom nasz oddział będzie liderem w dziedzinie nowoczesnej chirurgii, a gnieźnieńscy pacjenci będą mogli być operowani przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi i technologii – dodaje.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Alergia wziewna u dzieci: nowe szanse leczenia

Choroba dziecka ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie domu. Alergia wziewna to znacznie więcej niż sezonowy dyskomfort – to wielkie wyzwanie, także…
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Polski Nobel dla prof. Henryka Skarżyńskiego

16 czerwca 2025 roku w Komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Henryk Skarżyński został uhonorowany Nagrodą PAU im. Anny i Erazma Jerzmanowskich….
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Jak ułatwiać pacjentom odwołanie wizyt i skracać kolejki

Organizatorzy i partnerzy kampanii społecznej #Odwołuje #Nieblokuje zaprezentowali w biurze Rzecznika Praw Pacjenta kompleksowy przewodnik dla przychodni, szpitali i placówek medycznych, zawierający…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter