NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Pierwsza w Polsce wymiana par nerek między ośrodkami zakończona sukcesem!

Odbyła się pierwsza w Polsce wymiana nerek od żywych dawców między ośrodkami w Szczecinie i w Warszawie. Narządy przetransportowano helikopterem.Operacja zakończyła się sukcesem.

Zabiegi przeprowadzili specjaliści z zespołów prof. Artura Kwiatkowskiego i dr. Rafała Kieszka (Warszawa) oraz prof. Marka Myślaka i dr. Tomasza Śluzara (Szczecin). Podziękowania należą się LOT Polish Airlines za zaangażowanie w transport narządów.
fot. fot. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie

To bez wątpienia przełomowe wydarzenie dla polskiej medycyny. Po długich przygotowaniach procedurę udało się przeprowadzić siódmego marca .

„Dokonaliśmy pierwszego tego typu przeszczepienia w Polsce. Doszło do wymiany nerek pomiędzy parami, a jednocześnie do wymiany nerek pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi. W tym przedsięwzięciu uczestniczył nasz ośrodek z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie w którym pracuję i Klinika Transplantologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie – powiedział prof. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek.

Dwie operacje w dwóch ośrodkach z powodu przyczyn biologicznych. „Głównie chodziło o różnicę grup krwi w dwóch parach, pomiędzy którymi miało dojść do pobrania i przeszczepienia narządu od żywego dawcy i przeszczepienia go drugiej osobie. Niemożliwe było to wewnątrz tych par, dlatego też udało się nam z kolegami z Warszawy znaleźć inną kompatybilną parę, gdzie wymiana na krzyż pomiędzy tymi parami była biologicznie możliwa i uzasadniona. Postanowiliśmy, że dokonamy tego w jednym czasie w dwóch ośrodkach” – tłumaczył prof. Marek Myślak.

Operacja powiodła się bez powikłań.
„Nowy rozdział w historii polskiej transplantologii zaczyna się właśnie teraz!” – dodaje dr Rafał Kieszek z ośrodka warszawskiego.

Przypomnijmy, że w lutym 2015 roku w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie odbyło się pierwsze  w Polsce przeszczepienie krzyżowe, a kilka miesięcy później, w czerwcu pierwsze łańcuchowe przeszczepienie nerek z udziałem trzech par.

źródło:Radio Szczecin

 

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Aplikacja umożliwi diagnostykę chorób otępiennych i zaburzeń poznawczych

Przebadano już ponad 250 pacjentów. Wstępne wyniki sugerują, że dzięki AI można wykryć objawy otępienia, w tym chorobę Alzheimera, nawet na kilka…
LEKARZInnowacje

Słuchawki z AI pozwalają usłyszeć wybraną osobę w tłumie

Mamy już słuchawki z redukcją szumów, które są świetne i niezastąpione w wygłuszaniu niepotrzebnych dźwięków, jednak nadal wyzwaniem pozostaje stworzenie takich, które…
LEKARZInnowacje

#nanoleki przeciwbakteryjne – czy zastąpią antybiotyki?

– Stoimy dziś na progu ery postantybiotykowej, w której zwykłe infekcje znów będą zabijać ludzi. Od lat gramy z bakteriami w grę…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter