NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem Echolasera

Wczoraj (19 lutego) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu odbyły się trzy operacje z użyciem echolasera. Operacje guzów tarczycy, prostaty oraz wątroby przeprowadziły  mieszane, polsko – włoskie zespoły w trakcie konferencji naukowo-szkoleniowej „Zastosowanie mikroinwazyjnej terapii cienkoigłowej z użyciem Echolasera do operacji guzów tkanek miękkich m. in. tarczycy, prostaty, wątroby”.

 

Zastosowanie technologii Echolasera umożliwia przeprowadzanie mikroinwazyjnych zabiegów termoterapii z użyciem ultradźwięków. Jest to technika mikroinwazyjna, która do destrukcji tkanek nowotworowych wykorzystuje bardzo cienkie igły o średnicy 0,8mm. Igły (<0,8 mm) są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Ich zastosowanie wpływa na  ograniczenie ryzyka powikłań i efektów ubocznych, a także ryzyka krwawienia i infekcji, zapewniając krótki czas powrotu do zdrowia oraz wyjątkową estetykę zabiegu, bez konieczności stosowania znieczulenia.

Echolaser jest wykorzystywany w leczeniu złośliwych i łagodnych guzów, w tym także takich, które do tej pory były uznawane za nieoperacyjne.

Zabiegi we Wrocławiu

19 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym jako pierwszą wykonano operację złośliwego guza wątroby. Przeprowadził ją polski zespół wraz z włoskim operatorem doktorem Giovanni Giuseppe Di Constanzo.

Kolejna był zabieg na tarczycy przeprowadzony przez doktora Giovanni Mauri, a ostatni to operacja niezłośliwego guza prostaty, która odbyła się z udziałem dr. Gianluigi Patelli.

Ta technologia jest bardzo obiecująca – mówi Prof. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego – Zastosowanie Echolasera w leczeniu złośliwych i niezłośliwych guzów tkanek miękkich i węzłów chłonnych niesie wiele korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarzy. Technologia ta pozwala na szybkie, nieinwazyjne usuwanie nawet takich guzów, które do tej pory były, z różnych powodów poza zasięgiem operatora. Dodatkowo, dzięki temu, że zabieg wykonywany jest przy użyciu igieł cieńszych niż 1 mm większość operacji może być przeprowadzana bez znieczulenia, nawet miejscowego. Możliwe jest także przeprowadzanie operacji oszczędzających tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Dzięki temu, że operacje odbywają się bez znieczulenia, nie wymagają przecinania powłok oraz umożliwiają oszczędzanie operowanych organów, nie są praktycznie wcale obciążające dla pacjentów, pozwalają też na błyskawiczną rekonwalescencję i szybkie opuszczenie szpitala – wyjaśnia Profesor Wojciech Witkiewicz.

Przewagi Echolasera 

  • Brak konieczności stosowania znieczulenia ogólnego.
  • Krótki czas zabiegu.
  • Brak znaków i blizn na ciele.
  • Brak bólu pozabiegowego lub ograniczony ból pozabiegowy.
  • Krótki czas powrotu do zdrowia

W porównaniu do metod ablacyjnych Echolaser zapewnia większe bezpieczeństwo i skuteczność dzięki:

  • zastosowaniu cieńszych igieł
  • krótszym czasom zabiegu
  • niższej dawce energii
  • miejscowemu wpływowi na leczony obszar o ściśle określonych granicach.

 

Echolaser jest urządzeniem zarejestrowanym w Unii Europejskiej wykorzystywanym przez szpitale z całej Europy. Obecnie czynione są starania o dopuszczenie urządzenia do leczenia guzów, głównie nowotworowych w Stanach.

Technologia Echolasera została opracowana przez włoską firmę Elesta. Jest to pierwszy, unikatowy, zintegrowany system łączący technologię laserową z Ultradźwiękami. Zastosowanie Echolasera umożliwia diagnostykę i mikroinwazyjne leczenie łagodnych i złośliwych zmian tkanek miękkich. Echolaser wykorzystuje światło laserowe transmitowane poprzez skórę za pomocą  wyjątkowo cienkich włókien światłowodowych (0,3 mm) zintegrowanych z systemem USG.

Echolaser w Polsce

Obecnie w Polsce technologia ta nie jest zarejestrowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Konferencja która będzie miała miejsce we Wrocławiu, a w szczególności zabiegi, które zaprezentują możliwości urządzenia to pierwszy krok do umożliwienia polskim pacjentom korzystania z zabiegów z wykorzystaniem Echolasera w Polsce.

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
PACJENTAktualności

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To dobra okazja, aby przypomnieć zasady profilaktyki próchnicy. Udzielą ich eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wprowadzenie do codziennej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter