NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Pierwszy w Polsce przezskórny zabieg zmniejszenia niedomykalności trójdzielnej i mitralnej

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii I Wydziału Lekarskiego, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, wykonał pierwszy w Polsce, udany zabiegy redukcji stopnia niedomykalności obu ujść żylnych serca za pomocą przezskórnej techniki brzeg do brzegu.

62-letni pacjent z ciężką, objawową, funkcjonalną, niedomykalnością mitralną i trójdzielną, nie mógł być poddany klasycznemu zabiegowi kardiochirurgicznemu z powodu bardzo wysokiego ryzyka operacyjnego.

W dniu 26 lutego zespół w składzie: dr Adam Rdzanek i dr Arkadiusz Pietrasik (operatorzy), dr Piotr Scisło (nawigacja echokardiograficzna) oraz dr Janusz Wilczyński (kardioanestezjologia) przeprowadził zabieg przezskórnej plastyki brzeg-do-brzegu.

Niedomykalność zastawki mitralnej zmniejszono z ciężkiej do śladowej za pomocą 2 zapinek Mitraclip (Abbott). Następnie za pomocą 1 zapinki zmniejszono stopień niedomykalności trójdzielnej z dużej do umiarkowanej. Badanie kontrolne po miesiącu pokazały dobry efekt procedury.

Nowatorska technika przezskórnej plastyki mitralnej stosowana jest przez nieliczne ośrodki kardiologiczne w Polsce od 5 lat. O ile w przypadku zastawki mitralnej, zabieg przezskórnej implantacji zapinek Mitraclip jest wykonywany od dawna, to w przypadku zastawki trójdzielnej nikt w Polsce dotychczas nie przeprowadził skutecznej procedury tego typu.

źródło: WUM, zdj.

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter