NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia indywidualnej protezy stawu

5 października 2020 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, wykonana została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia częściowej, indywidualnej endoprotezy – Episurf tzw. „custom-made”, przygotowywanej specjalnie dla uszkodzonej części stawu.

Zabieg wykonał zespół w składzie: lek. Rafał Sotowski, lek. Bartosz Maciąg (Szkoła Doktorska WUM) oraz instrumentariuszka mgr Ewa Mielcarz.

Implant przygotowywany został na podstawie badania rezonansu magnetycznego i dzięki temu dopasowany jest do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części. Dzięki współpracy inżynierów z lekarzami, również instrumentarium do zabiegu zostało przygotowane pod konkretnego pacjenta i ściśle dopasowane do kształtu jego kości i powierzchni stawowej co pozwoliło na precyzyjne osadzenie implantu. 48-letni pacjent od dłuższego czasu miał dolegliwości bólowe spowodowane jałową, chrzęstno-kostną wydzielającą się martwicą (osteochondritis dissecans) kłykcia przyśrodkowego kości udowej. W tym przypadku, zwiększenie implantu pozwoliło również na zaopatrzenie ubytku kostnego (torbieli kostnej).

Jednoczasowo wykonano artroskopię stawu kolanowego zaopatrując uszkodzenia łękotki, a następnie implantowano przygotowaną dla chorego protezę. Dzięki zmniejszeniu rozległości zabiegu tylko do miejsca uszkodzenia, pacjent już tego samego dnia mógł obciążać operowaną kończynę i szybciej wrócić do chodzenia bez dolegliwości bólowych.

Powiązane artykuły
Innowacje

Badania kliniczne dzieci szansą na innowacyjne terapie w onkologii

Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy[1] – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium….
Innowacje

Zapoznaj się z HUGO

13.01 na błoniach Stadionu Narodowego stanął Hugo™ Truck – mobilna treningowa sala operacyjna z robotem HUGO RAS. HUGO RAS (Robotic Assisted Surgery) to nowy wymiar…
Innowacje

Trendy w medycynie nuklearnej

Teranostyka, diagnostyka izotopowa dla celów immunoterapii, zastosowanie emiterów promieniowania alfa w terapii, precyzyjna diagnostyka chorób zwyrodnieniowych mózgu, dynamiczne badania PET i sztuczna…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *