NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacje

Pionierska operacja w Klinice Chirurgii WUM

Pierwsza w Polsce operacja implantacji stengraftu fenestowanego „in situ” laserem eksimerowym w leczeniu tętniaka okołonerkowego.

21 lutego br. w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń współpracującej z II Zakładem Radiologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK CSK przy ul. Banacha 1a) przeprowadzono pierwszą w Polsce implantację stentgraftu fenestowanego „in situ” laserem eksimerowym w leczeniu tętniaka okołonerkowego.

Operację przeprowadził zespół w składzie: prof. Zbigniew Gałązka, dr Rafał Maciąg (radiolog), dr med. Jacek Kurnicki, dr med. Remigiusz Gelo (anestezjolog).

Ten pionierski zabieg wykonano u 71-letniego chorego z tętniakiem aorty brzusznej średnicy 6 cm, który obejmował odejścia tętnic nerkowych. W pierwszym etapie założono rozwidlony stentgraft, który zakotwiczono poniżej odejścia tętnicy krezkowej górnej, jednocześnie przykrywając obie tętnice nerkowe. Następnie za pomocą laserowego cewnika wprowadzonego przezskórnie do aorty brzusznej dokonano fenestracji „in situ” w materiale endoprotezy. Przez wytworzone w ten sposób otwory implantowano pokrywane stenty, przez które uzyskano bardzo dobry napływ krwi do obu nerek. Przebieg pooperacyjny był bez powikłań i w 4 dobie po zabiegu pacjent został wypisany z Kliniki z prawidłowym stężęniem kreatyniny. Należy podkreślić, że poza względami medycznymi ważne są też aspekty ekonomiczne, gdyż ten sposób wyłączenia tętniaka z krążenia jest znacznie tańszy w porównaniu z produkowanymi komercyjnie stentgraftami fenestrowanymi.  

Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń WUM jest obecnie wiodącym ośrodkiem w Polsce w leczeniu wewnątrznaczyniowym tętniaków aorty obejmujących tętnice trzewne. Poza tym od wielu lat zespół chirurgów naczyniowych Kliniki wykonuje z powodzeniem również implantacje stentgraftów do tętniaków aorty piersiowej, w ostrych rozwarstwieniach aorty oraz w  leczeniu pękniętych tętniaków aorty brzusznej lub piersiowej.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter