NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

„Plus ratio quam vis” dla Jerzego Owsiaka

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ w auli Collegium Novum władze Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowały Jerzego Owsiaka, założyciela i prezesa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, złotym medalem „Plus ratio quam vis” za działania wspierające rozwój Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

„Jerzy Owsiak, swoimi działaniami na rzecz chorych i potrzebujących, jednoczy nas wszystkich. Tak właśnie wygląda w praktyce i życiu społecznym zasada plus ratio quam vis, dewiza Uniwersytetu Jagiellońskiego traktująca o prymacie rozumu nad siłą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko akcja charytatywna o ponadprzeciętnym zasięgu, ale przede wszystkim wartko płynąca, szeroka rzeka ludzkich serc, emocji, rozumu i poświęcenia. 25 lat grania Orkiestry to powód do dumy, ale i podziękowań dla jej twórców” – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Sylwetkę oraz dokonania Jerzego Owsiaka przedstawił w laudacji prof. Krzysztof Fyderek, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UJ CM. – Jerzy Owsiak, w trudnym okresie transformacji ustrojowej i gospodarczej, zapoczątkował akcję charytatywną, która niebawem stała się jednym z najbardziej niezwykłych masowych ruchów społecznych we współczesnych dziejach. Od ćwierćwiecza konsekwentnie rok po roku realizuje w praktyce piękną idę pomocy najsłabszym: chorym noworodkom, dzieciom, osobom starszym. Dzięki jego energii, konsekwencji i zdolnościom organizacyjnym muzyka, zabawa i pomoc potrzebującym łączą się w jednym przedsięwzięciu o imponującym rozmachu.

W dalszej części laudacji prof. Fyderek w imieniu społeczności akademickiej UJ podziękował Jerzemu Owsiakowi za jego wrażliwość moralną, wytrwałość i konsekwencję w realizacji głęboko humanitarnych celów: „Wyrażamy wdzięczność nie tylko za długoletnie wspieranie uniwersyteckich szpitali nowoczesnym sprzętem medycznym, ale też za całokształt obecności WOŚP i jego twórcy w życiu publicznym. Jesteśmy przekonani, że dalsza działalność Jerzego Owsiaka będzie obfitować owocami dobra, szlachetności i miłości”.

„Dla mnie i mojego zespołu to niezwykle ważne, że Uniwersytet Jagielloński przyznał nam ten medal. Jednogłośne docenienie naszej pracy przez gremium tak znamienitych ludzi jest czymś wyjątkowym. Potwierdza to, że nasza filozofia jest zrozumiała. Będziemy dzielić się tym medalem ze wszystkimi naszymi wolontariuszami” – mówił po posiedzeniu Senatu UJ Jerzy Owsiak i zadeklarował: – „Wyjeżdżam z Krakowa wzmocniony. Jest to nam niezwykle potrzebne, ponieważ mamy przed sobą wiele jeszcze wyzwań. Zarząd Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy liczy cztery osoby. Podczas uroczystości w Collegium Novum podjęliśmy decyzję, że kupimy karetkę neonatologiczną „N” dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, której tak bardzo brakuje. Zapewniam, że ambulans za kilka miesięcy będzie służyć dzieciom z całej Małopolski”.

Złote odznaczenie „Plus ratio quam vis” (z łac. „Więcej znaczy rozum niż siła”) pierwszy raz wybito dla upamiętnienia 600-lecia odnowienia uczelni przez św. królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę i otrzymał je w 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, absolwent i zarazem doktor honoris causa UJ.

Medalem uhonorowane zostały także inne wybitne osobistości, m.in.: dr James Dewey Watson, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii (za opracowanie wraz z innymi naukowcami modelu budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA), Aníbal Cavaco Silva, ekonomista i polityk, były premier, a obecnie prezydent Portugalii, Valéry Giscard d’Estaing, francuski polityk i były prezydent Francji, wybitni naukowcy tacy jak prof. Andrzej Zoll, prof. Władysław Stróżewski, prof. Adam Bielański, a także znakomici byli rektorzy Uniwersytetu m.in. prof. Andrzej Pelczar, prof. Franciszek Ziejka, prof. Karol Musioł.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter