NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Podaruj komuś drugie życie

Ratowanie życia i zdrowia ludzkiego to nie tylko praca i misja lekarzy, ratowników medycznych czy bohaterski czyn, o którym od czas do czasu możemy przeczytać w mediach. Uratować życie może każdy z nas. Przekonuje o tym młodzież z kampanii Drugie życie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (26 stycznia).

„Kiedy się nad tym pytaniem zastanowisz – jak uratować kogoś w minutę – to na początku wydaje się to niemożliwe, ale po chwili do głowy przychodzi mnóstwo pomysłów. Najbardziej zadziwiające jest to, że ostatecznie uświadamiamy sobie, że nie ma w tym nic trudnego! Najprostszą odpowiedzią na tak postawione pytanie jest jedno zdanie: podpisz oświadczenie woli!” mówi Renata Chudzicka, koordynator kampanii Drugie życie z Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie, jednej z ponad 60 placówek z całej Polski biorących udział w bieżącej edycji kampanii.

Jak uratować życie w minutę?

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantacji (26.01) młodzież biorąca udział w kampanii społecznej Drugie życie przystąpiła do wyjątkowej akcji internetowej #JakUratowacZycieWMinute. Polega ona na publikowaniu materiałów audio-wizualnych przygotowanych przez uczniów szkół średnich z Wielkopolski, Małopolski i Podkarpacia na fanpage’u kampanii społecznej Drugie życie. To zbiór kreatywnych pomysłów na to, jak w sposób prosty i przystępny mówić o rzeczach ważnych i trudnych. Jak uratować życie w minutę? Pomysły były różne: podjęta akcja reanimacyjna, oddanie krwi, telefon wzywający karetkę pogotowia, rejestracja w bazie dawców szpiku, nauka zasad resuscytacji. Szczególnie jednak jeden z pomysłów pokazuje, że najprostszą odpowiedzią na zadane pytanie jest transplantacja – nowoczesna metoda leczenia i ratowania ludzkiego życia. Wystarczy jeden podpis na małym kartoniku – oświadczeniu woli, który jest symbolicznym wyrazem naszej zgody na oddanie narządów do przeszczepu po naszej śmierci. „Ta akcja uświadamia nam, że na co dzień nie doceniamy naszych możliwości. Nasza decyzja o przekazaniu narządów do transplantacji, wyrażona podpisaniem symbolicznego oświadczenia woli, jak mówi młodzież, to wielka rzecz. Wystarczy świadoma decyzja i jedna minuta aby oświadczenie woli podpisać. To najprostsze a jednocześnie najbardziej szlachetne co możemy zrobić dla drugiego, potrzebującego człowieka” – powiedziała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, organizator kampanii Drugie życie, Dyrektor Generalny Fresenius Medcal Care Polska.

26 stycznia Ogólnopolskim Dniem Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji przypada w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Biorcą narządu pobranego od zmarłego dawcy była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954 w USA). Od tamtej pory w Polsce przeszczepiono łącznie 29 755 narządów (w tym 1082 od dawców żywych).„Patrząc na statystyki widzimy z roku na rok niewielki wzrost liczby narządów przeznaczonych do transplantacji, jednak zapotrzebowanie na nie jest niemal trzykrotnie większe. Dzięki kampaniom społecznym i edukacyjnym poprawia się wiedza na temat transplantacji w społeczeństwie a tym samym stosunek do tej metody ratowania ludzkiego życia. Nadal jednak wiele jest do zrobienia” – mówi dr hab. Prof. UZ Maciej Głyda, ekspert medyczny kampanii Drugie życie, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem. Potwierdzeniem tych słów są polskie statystyki – choć liczba przeszczepów rośnie, to Krajowa Lista Oczekujących na Przeszczepienie pokazuje, że nadal wiele osób czeka na ratunek. Obecnie (koniec grudnia 2017 r., Poltransplant) najwięcej chorych czeka na nerkę – 1032 osoby oraz serce – 435 pacjentów. To ci chorzy inspirują młodzież biorącą udział w kampanii Drugie życie do działania i szerzenia wiedzy na temat świadomego dawstwa narządów.

Jubileuszowa edycja kampanii społecznej Drugie życie

Dziesiąta, jubileuszowa edycja kampanii społecznej Drugie życie wystartowała 26 października 2017 roku w Poznaniu, a w styczniu 2018 r. przystąpiły do niej kolejne województwa małopolskie i podkarpackie. Do tej pory, w tej edukacyjno-informacyjnej akcji udział wzięło 300 tysięcy uczniów z 750 szkół w całym kraju. W 9 województwach, w których prowadzono kampanię (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i dolnośląskie) młodzież rozdała milion oświadczeń woli. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W skali ogólnopolskiej 10. edycji kampanii patronują: abp Wojciech Polak – Prymas Polski, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka – Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów 'Dialtransplant’, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji oraz „Życie po Przeszczepie” a także Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej – płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.

 

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter