NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Podlasie ma wreszcie poradnię medycyny rodzinnej

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej. Szpital jest jedyną specjalistyczną placówką w Podlaskiem, która opiekuje się najmłodszymi pacjentami, leczy m.in. najbardziej skomplikowane schorzenia i najtrudniejsze przypadki. Poradnia nastawia się na opiekę nad najmłodszymi, ale zapisywać się mogą również osoby dorosłe.

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej. fot. http://www.umb.edu.pl

Na razie w poradni będzie pracować dwóch pediatrów. Każdy z nich ma mieć pod opieką ok. 2,5 tysiąca pacjentów. Na razie zgłosiło się ok. 200 pacjentów, wpływają nowe deklaracje; od września pracę ma zacząć trzeci lekarz – jeżeli będą chętni pacjenci.

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska dodała, że utworzenie poradni wpisuje się w nowy tryb kształcenia studentów medycyny, którzy na szóstym roku studiów będą musieli odbywać sporo zajęć w gabinecie lekarza rodzinnego. Dotychczas studenci musieli szukać w mieście takich miejsc (uczelnia to koordynowała), teraz będą odbywać zajęcia w poradni rodzinnej w szpitalu. „Będzie też lepszy nadzór nad szkoleniem studentów” – oceniła Wasilewska.

Szpital zachęca pacjentów do zapisywania się do poradni także dlatego, że mają oni mieć łatwiejszy dostęp – bo na miejscu – do laboratoriów czy do zakładu radiologii.

W najbliższym czasie mają być remontowane docelowe pomieszczenia, gdzie będzie się mieścić poradnia. Teraz lekarze będą przyjmować w pomieszczeniach po innej poradni. Sprzęt na ich wyposażenie – np. stetoskopy, otoskopy, wagi, torby lekarskie, tablice do badania wzroku – ufundowali i przekazali poradni studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA–Poland. Kosztowało to ok. 4 tys. zł.

Źródło: PAP

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter