Polscy naukowcy pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom implanty mają lepszą biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.
„W projekcie NCBiR otrzymanym w ramach programu Innotech opracowaliśmy wytyczne dotyczące najwłaściwszych proporcji domieszki krzemowej oraz zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy wysoko wydajną przemysłową aparaturę do modyfikacji i wytwarzania powłok na gotowych implantach medycznych: gwoździach śródszpikowch, wkrętach ortopedycznych, czy stabilizatorach. Eliminuje to bezpośredni kontakt metalu z organizmem. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu. Na czym polega innowacyjność opatentowanej technologii” wyjaśnia prof. Piotr Niedzielski, kierownik nagrodzonego zespołu badawczego.
Opracowana przez naukowców z PŁ technologia umożliwia uzyskiwanie trwałych, jednorodnych, dobrze przylegających do powierzchni implantów medycznych, pokryć diamentopodobnych o wysokiej biozgodności. Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy Medgal z Białegostoku, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.
Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany jest od ponad 20 lat, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens. Służy on promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.