NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Polacy opracowali innowacyjną technologię implantów kostnych

Polscy naukowcy pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom implanty mają lepszą biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.

Za to pionierskie wdrożenie zatytułowane „Nowe biokompatybilne warstwy Si-DLC na implanty kostne” Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku otrzymali Nagrodę Siemensa, w XXII edycji konkursu. Przedstawiciele zespołu PŁ odebrali ją 27 czerwca, na Politechnice Warszawskiej.

„W projekcie NCBiR otrzymanym w ramach programu Innotech opracowaliśmy wytyczne dotyczące najwłaściwszych proporcji domieszki krzemowej oraz zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy wysoko wydajną przemysłową aparaturę do modyfikacji i wytwarzania powłok na gotowych implantach medycznych: gwoździach śródszpikowch, wkrętach ortopedycznych, czy stabilizatorach. Eliminuje to bezpośredni kontakt metalu z organizmem. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu. Na czym polega innowacyjność opatentowanej technologii” wyjaśnia prof. Piotr Niedzielski, kierownik nagrodzonego zespołu badawczego.

Opracowana przez naukowców z PŁ technologia umożliwia uzyskiwanie trwałych, jednorodnych, dobrze przylegających do powierzchni implantów medycznych, pokryć diamentopodobnych o wysokiej biozgodności. Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy Medgal z Białegostoku, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.
Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany  jest  od ponad 20 lat, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens. Służy on promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

NIO w Gliwicach zastosował po raz pierwszy w Polsce radioterapię adaptacyjną

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są…
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter