NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Polacy opracowali innowacyjną technologię implantów kostnych

Polscy naukowcy pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom implanty mają lepszą biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.

Za to pionierskie wdrożenie zatytułowane „Nowe biokompatybilne warstwy Si-DLC na implanty kostne” Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku otrzymali Nagrodę Siemensa, w XXII edycji konkursu. Przedstawiciele zespołu PŁ odebrali ją 27 czerwca, na Politechnice Warszawskiej.

„W projekcie NCBiR otrzymanym w ramach programu Innotech opracowaliśmy wytyczne dotyczące najwłaściwszych proporcji domieszki krzemowej oraz zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy wysoko wydajną przemysłową aparaturę do modyfikacji i wytwarzania powłok na gotowych implantach medycznych: gwoździach śródszpikowch, wkrętach ortopedycznych, czy stabilizatorach. Eliminuje to bezpośredni kontakt metalu z organizmem. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu. Na czym polega innowacyjność opatentowanej technologii” wyjaśnia prof. Piotr Niedzielski, kierownik nagrodzonego zespołu badawczego.

Opracowana przez naukowców z PŁ technologia umożliwia uzyskiwanie trwałych, jednorodnych, dobrze przylegających do powierzchni implantów medycznych, pokryć diamentopodobnych o wysokiej biozgodności. Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy Medgal z Białegostoku, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.
Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany  jest  od ponad 20 lat, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens. Służy on promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter