NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Polacy opracowali innowacyjną technologię implantów kostnych

Polscy naukowcy pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom implanty mają lepszą biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.

Za to pionierskie wdrożenie zatytułowane „Nowe biokompatybilne warstwy Si-DLC na implanty kostne” Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku otrzymali Nagrodę Siemensa, w XXII edycji konkursu. Przedstawiciele zespołu PŁ odebrali ją 27 czerwca, na Politechnice Warszawskiej.

„W projekcie NCBiR otrzymanym w ramach programu Innotech opracowaliśmy wytyczne dotyczące najwłaściwszych proporcji domieszki krzemowej oraz zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy wysoko wydajną przemysłową aparaturę do modyfikacji i wytwarzania powłok na gotowych implantach medycznych: gwoździach śródszpikowch, wkrętach ortopedycznych, czy stabilizatorach. Eliminuje to bezpośredni kontakt metalu z organizmem. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu. Na czym polega innowacyjność opatentowanej technologii” wyjaśnia prof. Piotr Niedzielski, kierownik nagrodzonego zespołu badawczego.

Opracowana przez naukowców z PŁ technologia umożliwia uzyskiwanie trwałych, jednorodnych, dobrze przylegających do powierzchni implantów medycznych, pokryć diamentopodobnych o wysokiej biozgodności. Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy Medgal z Białegostoku, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.
Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany  jest  od ponad 20 lat, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens. Służy on promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
Innowacje

Badania kliniczne dzieci szansą na innowacyjne terapie w onkologii

Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy[1] – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium….
Innowacje

Zapoznaj się z HUGO

13.01 na błoniach Stadionu Narodowego stanął Hugo™ Truck – mobilna treningowa sala operacyjna z robotem HUGO RAS. HUGO RAS (Robotic Assisted Surgery) to nowy wymiar…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter