NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Polscy kardiolodzy prenatalni będą szkolić lekarzy z całego świata

W warszawskim Zakładzie Kardiologii Prenatalnej prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel lekarze z całego świata będą podnosić swoje kwalifikacje.

Referencyjny Ośrodek Kardiologii Prenatalnej prowadzony przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci przez prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel, jest od zeszłego roku międzynarodowym ośrodkiem referencyjnym firmy Philips, wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt do badań prenatalnych w tej części Europy. Od listopada ośrodek przyjmuje na wizyty referencyjne lekarzy z całego świata, by mogli podnosić swoje kompetencje w dziedzinie kardiologicznych badań prenatalnych.

Kardiologia prenatalna to wymagająca dziedzina diagnostyki, w której konieczne jest połączenie umiejętności wykonywania ultrasonograficznych badań położniczych z oceną echokardiograficzną i pomiarami parametrów serca nienarodzonego dziecka. Referencyjny Ośrodek Kardiologii Prenatalnej Philipsa opiekuje się najbardziej wymagającymi przypadkami ciąż u pacjentek, u których lekarze podejrzewają wady serca płodu lub innych narządów.

– To dla nas wyjątkowe wyróżnienie, że zostaliśmy międzynarodowym ośrodkiem referencyjnym Philips, ale fakt, że będziemy mogli szerzej promować wypracowaną przez nas koncepcję opieki perinatalnej i dzielić się naszymi doświadczeniami z ekspertami z całego świata sprawia, że jestem jeszcze bardziej dumna – mówi ekspert i kierownik ośrodka, profdr habnmedJoanna Szymkiewicz-Dangel – Firma Philips zrealizowała unikalną koncepcję aparatu USG, który łączy w sobie technologię najwyższej jakości ultrasonograficznych badań położniczych i kardiologicznych. Korzystamy ze sprzętu Philipsa od pięciu lat i od samego początku ściśle współpracujemy w celu podnoszenia jakości ultrasonograficznych badań prenatalnych poprzez organizację szkoleń i wykładów – dodała prof. Szymkiewicz-Dangel.

Dzięki podpisanej umowie, lekarze z całego świata będą mogli wizytować ośrodek prowadzony przez prof. Joannę Szymkiewicz-Dangel i uczyć się, jak powinna wyglądać opieka w zakresie kardiologii prenatalnej. Dotyczy to zwłaszcza najtrudniejszych przypadków, przy których, dzięki wykonanym we właściwym czasie badaniom diagnostycznym, można leczyć niektóre wrodzone wady serca jeszcze w okresie prenatalnym.

– Wybraliśmy ośrodek przy ul. Agatowej w Warszawie nie tylko ze względu na najwyższy poziom kompetencji w diagnostyce ultrasonograficznej, ale przede wszystkim ze względu na stosowane w ośrodku kompleksowe podejście do kobiety i jej dziecka. Równie istotne jest zapewnienie szerokich konsultacji z lekarzami różnych specjalności oraz najwyższej jakości opieka psychologiczna – podkreśla Karol Wesołowski, szef Działu Ultrasonografii firmy Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – Cieszymy się, że wspólnie możemy dbać o mamy i ich dzieci, a także mieć swój udział w podnoszeniu kwalifikacji kadry medycznej nie tylko w Europie, ale także na świecie, wspierając przy tym dzielenie się najlepszymi praktykami opieki z Polski – dodał Karol Wesołowski.

Referencyjny Ośrodek Kardiologii Prenatalnej, kierowany przez prof. dr hab. n. med. Joannę Szymkiewicz-Dangel, opiekuje się ciężarnymi pacjentkami z podejrzeniem wad narządów wewnętrznych – w tym serca. Natomiast Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci organizuje kursy z zakresu ultrasonografii dla lekarzy specjalistów z dziedziny położnictwa i kardiologii pediatrycznej.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter