NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Polscy Okuliści Kontra Jaskra: zgłoś gabinet. Jaskra nie śpi!

Polskie Towarzystwo Okulistyczne już po raz dziewiąty zaprasza gabinety i kliniki okulistyczne z całej Polski do udziału w akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra. Rejestracja placówek trwa do 3 marca. Wydarzenie jest dla placówek okulistycznych doskonałą okazją, by przyczynić się do ratowania wzroku Polaków i promować swoją działalność.

Polscy Okuliści Kontra Jaskra to wyjątkowa inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, której celem jest edukacja społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności tej podstępnej, często niedającej objawów choroby. Wraz z Sekcją Jaskry PTO i Polskim Związkiem Niewidomych zachęcamy do włączenia się w akcję bezpłatnych badań przesiewowych, które odbędą się w dniach 9-15 marca, w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry.

To już dziewiąta edycja tej akcji. Nasza misja to edukowanie Polaków o jaskrze i zachęcanie do badań, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby. W ciągu poprzednich edycji przebadaliśmy ponad 18 tysięcy osób, z czego 30 proc. skierowaliśmy do dalszej diagnostyki i leczenia. Dzięki tym działaniom udało się uratować wzrok wielu pacjentom – mówi prof. dr hab. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i zachęcamy do udziału także w tej edycji. Zróbmy wszystko, by jak najwięcej Polaków skorzystało z tej niepowtarzalnej szansy i zdecydowało się na bezpłatne badania, które mogą pomóc ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, prezes elekt PTO.

Jak włączyć się do akcji?

Gabinety okulistyczne, które wezmą udział w tegorocznej edycji, otrzymają bezpłatne materiały: projekt plakatu i kwestionariusze badania przesiewowego. Podczas akcji każdy gabinet wybiera dogodny dla siebie termin, w którym będą odbywać się badania.

Rejestracja placówek trwa do 3 marca 2025 roku, zgłoszenia można składać przez stronę www.tydzienjaskry.pl. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. Po otrzymaniu elektronicznego potwierdzenia należy je podpisać i odesłać na adres e-mail: tydzienjaskry@pto.com.pl. Pełna lista zarejestrowanych gabinetów zostanie opublikowana na stronie www.tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta w środę 5 marca.

Dlaczego warto?

Udział w akcji to nie tylko doskonała okazja, by pomóc w wykrywaniu jaskry i uratować wzrok wielu osób, ale też świetna forma promocji gabinetów w ogólnopolskiej kampanii medialnej. Polskie Towarzystwo Okulistyczne i współpracujące instytucje szeroko promują akcję, zachęcając wszystkich Polaków do skorzystania z tej wyjątkowej okazji i umówienia się na badanie.

Jaskra – choroba naszych czasów

Jaskra jest podstępna, prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale w większości przypadków przez długi czas nie daje żadnych objawów. Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, że w Polsce to 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok.

Te liczby są najlepszym dowodem na to, że nasza akcja jest niezwykle potrzebna, wręcz niezbędna. W ubiegłym roku blisko 60 placówek z całej Polski zaoferowało ponad dwa tysiące wizyt lekarskich dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej i jeszcze więcej Polaków skorzysta z możliwości badań w kierunku jaskry. Mocno zachęcamy gabinety i przychodnie do włączenia się do naszej akcji. Tylko łącząc siły, możemy powstrzymać jaskrę i uczynić świat bardziej widocznym podsumowuje wiceprezes PTO prof. dr hab. Iwona Grabska-Liberek.

Prof. dr hab. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO, dodaje: Jaskra nie śpi! W przypadku tej choroby nie możemy mówić o profilaktyce, dlatego musimy skupić się na wczesnej diagnostyce. Udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą.

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku. Organizatorami Światowego Tygodnia Jaskry są znani eksperci w dziedzinie jaskry i kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry, a także pacjenci, którzy podejmują temat jaskry w mediach.

POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA 9-15 marca 2025 roku
Szczegółowe informacje: tydzienjaskry.pl
Rejestracja gabinetu: tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu

Foto: freepik.com

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
LEKARZInnowacje

Największa na świecie baza takich danych jest w Polsce!

Gromadzone latami dane zdrowotne to ukryte bogactwo Polski. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej trenują na nich AI. Czterdzieści tysięcy obrazów tomografii komputerowej płuc…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Marcin Wiącek: Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu

– Tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *