NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Polscy okuliści kontra jaskra

Rozpoczyna się Światowy Tydzień Jaskry (10-16 marca). Centrum Okulistycznym Świat Oka w ramach akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” zaprasza na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry w dniu 12 marca w godzinach 15.30-20.

Badania są skierowane do osób, które od roku nie były u okulisty i nie chorują na jaskrę, a są w grupie ryzyka: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i powracające bóle głowy.

Jaskra jest jedną z wiodących przyczyn ślepoty na świecie. Jednym z czynników ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Powoduje ono uszkodzenie włókien nerwowych siatkówki i związaną z tym trwałą utratę widzenia.

Coraz więcej wiemy o jaskrze i sposobach jej leczenia, jednak wciąż nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: u których osób rozwinie się jaskra i co jest tego bezpośrednią przyczyną?

Według ostatnich doniesień naukowców z Massachusetts Institute of Technology, kluczową rolę w powstaniu jaskry może pełnić nasz układ odpornościowy*. Naukowcy dowodzą, że u podstaw rozwoju jaskry leżą mechanizmy autoimmunologiczne. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe zaburza fizjologiczną barierę krew-siatkówka, co umożliwia przenikanie komórek układu immunologicznego – limfocytów T – do siatkówki. Limfocyty T wyzwalają odpowiedź zapalną i powodują uszkodzenie włókien nerwowych siatkówki.

Być może odkrycie to otworzy zupełnie nowe możliwości profilaktyki i leczenia jaskry, z wykorzystaniem leków działających na układ immunologiczny.

*wg badania autorstwa Jianzhu Chen, profesora biologii z Massachusetts Institute of Technology, opublikowanego w Nature Communications (August 2018)

Zapisy:

recepcja@swiatoka.pl

22 307 79 77

Centrum Okulistyczne Świat Oka, ul. Dominika Merliniego 9

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter