NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Polscy wolontariusze pomagają wyposażyć tanzańską Izbę Przyjęć

Fundacja SASA zrzeszająca młodych lekarzy oraz studentów medycyny po raz trzeci zdecydowała się na wsparcie szpitala St. Joseph w Moshi, w Tanzanii poprzez wyjazd polskich wolontariuszy.

Wolontariusze Fundacji SASA fot. archiwum

Fundacja działa od dwóch lat i od początku swojej działalności jest w stałym kontakcie ze szpitalem St. Joseph. Wypracowanie dobrej komunikacji z tanzańskim ośrodkiem umożliwiło Fundacji wspieranie tamtejszych lekarzy poprzez dostarczanie podstawowego sprzętu medycznego (igły, strzykawki, nici chirurgiczne, stetoskopy, itp.). SASA organizuje zbiórki pieniędzy oraz sprzętu, który następnie jest wysyłany w SASA BOX (paczki bezpośrednio dostarczane do szpitala) lub zawieziony przez wolontariuszy.

W tym roku ośmiu wolontariuszy – studentów medycyny, zdecydowało się na wyjazd do Tanzanii w okresie letnim. Dwie grupy młodych lekarzy od kilku miesięcy intensywnie przygotowują się do wyjazdu. Dzięki warsztatom z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii, chirurgii i chorób zakaźnych, organizowanym przez Fundację, wolontariusze mieli okazję uczestniczenia w ćwiczeniach z lekarzami-praktykami. Na miejscu studenci będą pomagali w opiece nad pacjentami, wezmą udział w nocnych dyżurach, zwiększą wiedzę w zakresie chorób zakaźnych.

Wspierany przez Fundację SASA Szpital St. Joseph zmaga się z brakiem podstawowego sprzętu ze względu na jego niską dostępność i słabą jakość.Celem projektu jest wyposażenie Izby Przyjęć w niezbędny sprzęt oraz pomoc w poprawie warunków leczenia w szpitalu w Moshi.

Planowany jest również wyjazd lekarza specjalisty, który będzie leczył pacjentów i edukował lokalnych lekarzy. Doświadczenie polskich studentów w zakresie tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej, przyda się w Tanzanii, gdzie wiedza o tych schorzeniach jest wciąż niewielka.

“Wolontariat da nam niesamowitą okazję do zdobycia bezcennego doświadczenia.Wierzymy, że nasza pomoc przyczyni się również do poprawy warunków leczenia w szpitalu w Moshi – bo pomaganie nie powinno mieć granic.” – mówi Magda Data, wolontariuszka Fundacji SASA.

Więcej informacji na temat zbiórki: https://polakpotrafi.pl/projekt/wspieramy-tanzanska-izbe-przyjec

Fundacja SASA powstała w 2015 roku z inicjatywy studentów medycyny, którzy chcieli działać nie czekając na ukończenie studiów. Celem fundacji jest wsparcie placówek szpitalnych w krajach globalnego południa w brakujący, podstawowy sprzęt medyczny, a także edukacja młodych lekarzy oraz studentów medycyny poprzez organizowanie praktyk i treningów medycznych oraz wolontariatu. SASA to fundacja, która wierzy w mądrą i przemyślaną pomoc.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter