NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Poród jak w domu

Sala Porodów Naturalnych – to nowy pomysł na poród. Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny otwiera salę dla kobiet, które chcą urodzić w warunkach domowego komfortu nie rezygnując jednocześnie ze specjalistycznej opieki.

Wystrój Sali nawiązuje do domowej sypialni – wygodne łóżko, komoda, toaletka, fotel i lampa tworzą atmosferę domowego zacisza. fot. archiwum

Wystrój sali nawiązuje do domowej sypialni – wygodne łóżko, komoda, toaletka, fotel i lampa tworzą atmosferę domowego zacisza. Jest tu czas na relaks, sen, kąpiel, prawidłowe oddychanie oraz cierpliwe czekanie. Oczekiwaniu towarzyszyć mogą ulubione dźwięki muzyki oraz …osoby najbliższe. Najważniejsza jest kobieta rodząca oraz jej indywidualne potrzeby. Nad bezpieczeństwem porodu czuwa wyłącznie indywidualna położna, obecna cały czas podczas 4 faz porodu.
W Sali Porodów Naturalnych korzysta się wyłącznie z naturalnych metod stymulacji czynności skurczowej. Jeśli jednak położna zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości podczas porodu lub pacjentka decyduje się na znieczulenie, natychmiast przewieziona jest do specjalnie przygotowanej sali w Bloku Porodowym, znajdującej się tuż obok, w celu wzmożonego nadzoru medycznego lub po prostu do dalszej opieki w warunkach umożliwiających skorzystanie, np. ze znieczulenia zewnątrzoponowego, farmakologicznej stymulacji porodu. Każda decyzja omawiana jest z rodzącą oraz najbliższymi, towarzyszącymi jej podczas porodu, aby wybrać rozwiązanie najlepsze dla matki i dziecka.
W Sali Porodów Naturalnych zapewniany jest dwugodzinny pierwszy kontakt „skóra do skóry” matki z dzieckiem tuż po urodzeniu. Po porodzie opiekę nad matką i jej dzieckiem sprawują lekarze oraz położne na Oddziale Położnictwa. Powrót kobiety po fizjologicznym porodzie do własnego domu jest możliwy po upływie 48 godzin od urodzenia dziecka.
Sala Porodów Naturalnych przeznaczona jest dla kobiet z ciążą niepowikłaną (bez współistniejących chorób), które ze względów bezpieczeństwa nie decydują się na poród w domu.  Pacjentka wcześniej musi skonsultować swą decyzję z lekarzem lub położną, którzy po zapoznaniu się z przebiegiem ciąży, wynikami badań i niezbędną dokumentacją podejmą decyzję o kwalifikacji kobiety do porodu naturalnego.
„Stworzyliśmy w naszym Szpitalu miejsce, w którym kobieta będzie mogła urodzić swoje upragnione dziecko
w domowej, zacisznej atmosferze, wśród najbliższych osób, które ją kochają. Naturalne położnictwo jest powrotem do korzeni. Tak rodziły nasze babki. Wiara kobiet w swoje siły jest ogromna” – mówi Dariusz Malczyk, zastępca dyrektora ds. Administracyjno – Logistycznych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.
Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter