Trzy uczelnie wyższe i największy w regionie ośrodek leczenia niepłodności stworzyły Śląski Klaster Leczenia Niepłodności. To pierwsza taka instytucja w południowej Polsce, a druga w kraju, która zajmować się będzie wyłącznie tematyką leczenia niepłodności.
Klaster tworzy obecnie pięć podmiotów: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Fundacja Gyncentrum oraz Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Inicjatywa ma charakter otwarty. Mogą do niej przystąpić m.in. poradnie, szpitale, uczelnie, ośrodki badawcze i laboratoria, a także instytucje i firmy związane z rynkiem medycznym.
Pomysłodawcom zależy także na zbudowaniu i rozwoju wzajemnych relacji pomiędzy środowiskiem naukowym i medycznym a samorządami lokalnymi.
„Klaster będzie nie tylko szukał rozwiązań naukowych, stanie się także ciałem doradczym, gromadzącym ekspertów z różnych dziedzin związanych z leczeniem niepłodności. Z jego wsparcia będzie mógł skorzystać zarówno każdy z członków porozumienia, jak również zewnętrzny podmiot samorządowy planujący np. finansowanie zabiegów in vitro” – podkreślił Czerwiński.
Realizowane przez Klaster projekty naukowe, ale także edukacyjne nadzorować będzie Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk medycznych i naukowych. Zasiadają w niej prof. Krzysztof Kula, kierownik Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Magdalena Rost-Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Świątek, kierownik Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt UŚ, prof. Anita Olejek, kierownik Kliniki Ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, ginekolog i endokrynolog dr Dariusz Mercik oraz dr Katarzyna Olszak-Wąsik.