NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Powstał Śląski Klaster Leczenia Niepłodności

Trzy uczelnie wyższe i największy w regionie ośrodek leczenia niepłodności stworzyły Śląski Klaster Leczenia Niepłodności. To pierwsza taka instytucja w południowej Polsce, a druga w kraju, która zajmować się będzie wyłącznie tematyką leczenia niepłodności.

Dzięki wymianie doświadczeń specjaliści chcą znaleźć nowe i innowacyjne rozwiązania w leczeniu niepłodności, poprawić jakość tego typu leczenia w kraju oraz ulepszyć już dostępne terapie i wprowadzić nowe technologie. fot. archiwum

„Klaster powstał z myślą o rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce. Jej celem jest ułatwienie współpracy pomiędzy ośrodkami medycznymi i naukowymi, które prowadzą badania medyczne i biotechnologiczne, mogące mieć zastosowanie w leczeniu niepłodności. Dzięki wymianie doświadczeń mamy szansę znaleźć nowe i innowacyjne rozwiązania w leczeniu niepłodności, poprawić jakość tego typu leczenia w kraju, a także ulepszyć już dostępne terapie i wprowadzić nowe technologie. Klaster w ramach porozumień prowadzić będzie także własne projekty naukowo-badawcze” – zapowiedział Paweł Czerwiński, prezes Kliniki Gyncentrum, która jest inicjatorem porozumienia.

Klaster tworzy obecnie pięć podmiotów: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Fundacja Gyncentrum oraz Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Inicjatywa ma charakter otwarty. Mogą do niej przystąpić m.in. poradnie, szpitale, uczelnie, ośrodki badawcze i laboratoria, a także instytucje i firmy związane z rynkiem medycznym.

Pomysłodawcom zależy także na zbudowaniu i rozwoju wzajemnych relacji pomiędzy środowiskiem naukowym i medycznym a samorządami lokalnymi.

„Klaster będzie nie tylko szukał rozwiązań naukowych, stanie się także ciałem doradczym, gromadzącym ekspertów z różnych dziedzin związanych z leczeniem niepłodności. Z jego wsparcia będzie mógł skorzystać zarówno każdy z członków porozumienia, jak również zewnętrzny podmiot samorządowy planujący np. finansowanie zabiegów in vitro” – podkreślił Czerwiński.

Realizowane przez Klaster projekty naukowe, ale także edukacyjne nadzorować będzie Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk medycznych i naukowych. Zasiadają w niej prof. Krzysztof Kula, kierownik Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Magdalena Rost-Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Świątek, kierownik Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt UŚ, prof. Anita Olejek, kierownik Kliniki Ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, ginekolog i endokrynolog dr Dariusz Mercik oraz dr Katarzyna Olszak-Wąsik.

Powiązane artykuły
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Wszechstronny lekarz

Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki

Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy…
Wszechstronny lekarz

Podskórny system defibrylujący w profilaktyce nagłego zgonu sercowego

Każdego roku liczba pacjentów leczonych z wykorzystaniem podskórnych systemów defibrylujących w Polsce niemal się podwaja. Wyniki rejestrowane w polskich ośrodkach nie odbiegają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter