NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Powstał Śląski Klaster Leczenia Niepłodności

Trzy uczelnie wyższe i największy w regionie ośrodek leczenia niepłodności stworzyły Śląski Klaster Leczenia Niepłodności. To pierwsza taka instytucja w południowej Polsce, a druga w kraju, która zajmować się będzie wyłącznie tematyką leczenia niepłodności.

Dzięki wymianie doświadczeń specjaliści chcą znaleźć nowe i innowacyjne rozwiązania w leczeniu niepłodności, poprawić jakość tego typu leczenia w kraju oraz ulepszyć już dostępne terapie i wprowadzić nowe technologie. fot. archiwum

„Klaster powstał z myślą o rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce. Jej celem jest ułatwienie współpracy pomiędzy ośrodkami medycznymi i naukowymi, które prowadzą badania medyczne i biotechnologiczne, mogące mieć zastosowanie w leczeniu niepłodności. Dzięki wymianie doświadczeń mamy szansę znaleźć nowe i innowacyjne rozwiązania w leczeniu niepłodności, poprawić jakość tego typu leczenia w kraju, a także ulepszyć już dostępne terapie i wprowadzić nowe technologie. Klaster w ramach porozumień prowadzić będzie także własne projekty naukowo-badawcze” – zapowiedział Paweł Czerwiński, prezes Kliniki Gyncentrum, która jest inicjatorem porozumienia.

Klaster tworzy obecnie pięć podmiotów: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Fundacja Gyncentrum oraz Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Inicjatywa ma charakter otwarty. Mogą do niej przystąpić m.in. poradnie, szpitale, uczelnie, ośrodki badawcze i laboratoria, a także instytucje i firmy związane z rynkiem medycznym.

Pomysłodawcom zależy także na zbudowaniu i rozwoju wzajemnych relacji pomiędzy środowiskiem naukowym i medycznym a samorządami lokalnymi.

„Klaster będzie nie tylko szukał rozwiązań naukowych, stanie się także ciałem doradczym, gromadzącym ekspertów z różnych dziedzin związanych z leczeniem niepłodności. Z jego wsparcia będzie mógł skorzystać zarówno każdy z członków porozumienia, jak również zewnętrzny podmiot samorządowy planujący np. finansowanie zabiegów in vitro” – podkreślił Czerwiński.

Realizowane przez Klaster projekty naukowe, ale także edukacyjne nadzorować będzie Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk medycznych i naukowych. Zasiadają w niej prof. Krzysztof Kula, kierownik Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Magdalena Rost-Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Świątek, kierownik Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt UŚ, prof. Anita Olejek, kierownik Kliniki Ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, ginekolog i endokrynolog dr Dariusz Mercik oraz dr Katarzyna Olszak-Wąsik.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter