NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Powstanie Ośrodek Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci

Ministerstwo Zdrowia przekaże blisko 9 mln złotych na dofinansowanie projektów w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej.

Projekt zakłada utworzenie jedynego w Polsce Ośrodka Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci, który zostanie wyposażony w 5 dwustanowiskowych symulatorów laparoskopowych wirtualnej rzeczywistości, przystosowanych do pracy zespołowej – koszt jednego urządzenia to 685 000, 00 zł. W Ośrodku lekarze rezydenci oraz specjaliści chirurgii dziecięcej i ogólnej będą nabywać i sprawdzać teoretyczne, jak i praktyczne umiejętności chirurgiczne w zakresie chirurgii minimalnego dostępu w warunkach symulacji podstawowych technik i wybranych operacji wideochirurgicznych. W ramach projektu przeszkolonych zostanie 120 lekarzy w szkoleniu podstawowym i 60 w szkoleniu zaawansowanym.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podpisał umowę o dofinansowanie na Program wszechstronnego szkolenia w wideochirurgii (chirurgii minimalnego dostępu) w oparciu o zaawansowane techniki symulacji medycznej. Wartość projektu to niemal 5 mln zł. Docelowo Ośrodek będzie integralnym elementem kompleksowego szkolenia lekarzy w umiejętnościach wideochirurgicznych. Pozwoli to na trwałe podniesienie poziomu wyszkolenia chirurgów dziecięcych.

Rezultatem projektu będzie zwiększenie dostępności do operacji wykonywanych przy użyciu metod chirurgii minimalnego dostępu (MAS) w ośrodkach zajmujących się leczeniem chirurgicznym dzieci. Przełoży się to m.in. na poprawę bezpieczeństwa pacjentów poprzez zmniejszenie liczby powikłań chirurgicznych.

Wkrótce zostanie podpisana umowa na kolejny projekt „Program wszechstronnego szkolenia w kardiologii interwencyjnej u dzieci” o wartości prawie 4 mln zł.
Na cały konkurs w ramach PO WER przeznaczono alokację 80 mln zł. Dofinansowanie otrzyma 12 podmiotów:  Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” – 2 umowy, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum w Krakowie, Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o. w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Realizacja projektów przyczyni się do zwiększenia kompetencji zawodowych i kwalifikacji lekarzy odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju, w tym w zakresie chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, chorób i zaburzeń psychicznych, chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, chorób układu oddechowego i umiejętności chirurgicznych.

źródło: MZ

Powiązane artykuły
Poradnia

Choroby rzadkie - co o nich wiemy

Choroby rzadkie występują często, a diagnoza i leczenie to duży problem. Kto może zachorować, jakie są objawy i gdzie szukać pomocy? Wędrówki…
Poradnia

Chorujesz na padaczkę? Nie bój się podróży samolotem

Jedną z obaw osób, u których zdiagnozowano padaczkę, jest konieczność rezygnacji ze swojego dotychczasowego życia. Podróż samolotem, zmiana strefy czasowej czy korzystanie…
Poradnia

Cukrzyca – jak jej zapobiegać, by nie trzeba było leczyć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie na cukrzycę choruje ponad 420 mln ludzi na świecie[1]. ONZ uznało ją za pierwszą niezakaźną chorobę będącą…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter