NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

PPOZ negatywnie opiniuje zmianę wzorów deklaracji wyboru w poz

Lekarze POZ negatywnie opiniują projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

– Wejście w życie tej zmiany oznaczałoby, iż do końca 2024 roku niemożliwe byłoby złożenie jednej (łącznej) deklaracji wyboru do lekarza, pielęgniarki i położnej poz, ani funkcjonowanie zespołu poz, tak oczekiwanego przez resort zdrowia, jak i przez samych pacjentów – argumentują lekarze PPOZ w piśmie do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Zmiana wzorów deklaracji świadczeniodawcy dokonywana jest „na wniosek środowiska pielęgniarek i położnych”. Zdaniem lekarzy PPOZ – nie leży ona ani w interesie pacjentów, którzy zmuszeni będą do wypełniania trzech deklaracji, ani w interesie świadczeniodawców poz, którzy będą zmuszeni do ich przechowywania.

Deklaracja łączna (lekarz, pielęgniarka poz, położna poz) obok deklaracji oddzielnych w pełni realizuje oczekiwania wszystkich stron, zarówno środowiska medycznego jak i pacjentów. Dlatego wnioskujemy o niewprowadzanie zmiany do obecnego rozporządzenia, które ma obowiązywać już od 1 października br. uzasadnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ podkreślają, iż powyższy projekt jest w sprzeczności z wcześniejszymi wnioskami składanymi przez Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter