NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

PPOZ o rozliczaniu świadczeń pielęgniarek i położnych poz

Zdaniem lekarzy i świadczeniodawców skupionych w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia komunikat opublikowany przez Centralę NFZ dotyczący „Zasad rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez pielęgniarki i położne”, powinien być uzupełniony o dodatkowe zapisy: „Zasady rozliczania świadczeń pielęgniarek i położnych w podstawowej opiece zdrowotnej”.

 

Naliczenia te całkowicie odbiegają od rozliczeń w szpitalach i AOS, na dodatek na mocy innego, odrębnego zarządzenia Prezesa NFZ – uzasadnia Bożena Janicka, prezes PPOZ w piśmie skierowanym do Prezesa NFZ, Andrzeja Jacyny.

– Podstawowa opieka zdrowotna we wskazanych rozliczeniach – pomimo porozumienia z Ministrem Zdrowia oraz zebrania przez NFZ informacji o etatach pielęgniarek, położnych (zarówno tych deklaracyjnych, jak i bez deklaracji czyli pielęgniarek praktyki) – jest zupełnie inaczej potraktowana co do wartości podwyżek, które wynikają wprost z ilości deklaracji, nie zapewniając tym samym stałych kwot z NFZ na podwyżki wskazywane w porozumieniu. Podkreślamy, wzrost ten jest zmienny, niestały i trudny do zaplanowania – piszą lekarze PPOZ.

Ponadto Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się do Prezesa NFZ z prośbą o interwencję w oddziałach NFZ, które informują pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej również pielęgniarki praktyki o kwotowych podwyżkach wynikających z porozumienia z Ministrem Zdrowia, a nie z faktycznych wyliczeń z posiadanych deklaracji, jak płaci NFZ.

Sprawa dotycząca rozliczenia świadczeń w poz przez pielęgniarki i położne była już tematem wystąpienia PPOZ do Prezesa NFZ (pisma z dnia 28.09.2018).

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter