NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Profilaktyka chorób zawodowych kierowców

Kierowcy zawodowi, osoby prowadzące pojazdy komunikacji miejskiej, taksówkarze, przedstawiciele handlowi, a także inne osoby długo przebywające w pozycji siedzącej to reprezentanci grup zawodowych najbardziej narażonych na wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Najczęstszą przyczyną wzrostu umieralności w krajach rozwiniętych, w tym Polsce, są choroby układu krążenia. Jak oszacowano w 2005 r., spośród 58 mln zgonów na świecie aż 30 % stanowiły te, bezpośrednio związane z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi. W kraju prawie co drugi zgon jest powodowany chorobami układu krążenia. Począwszy od 1992 r. udział tych chorób w ogólnej liczbie zgonów obniżył się z poziomu 52 proc. do 43 proc. w 2016 r., wciąż jednak jest to najczęstsza przyczyna umieralności wśród mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 45. roku życia. By obniżyć zachorowalność specjaliści najczęściej zalecają wdrożenie odpowiedniej profilaktyki chorobowej podnoszącej jakość życia pacjentów.

Grupa badawcza z Wrocławia, w pracy pt. „Antykoagulanty pochodzenia roślinnego z perspektywą wykorzystania w leczeniu zakrzepicy” opublikowanej na łamach „Przeglądu Lekarskiego”, informuje o nowym trendzie w medycynie i profilaktyce chorób krążenia, którym jest ekstrakcja substancji przeciwdziałających pojawianiu się zakrzepów żylnych bezpośrednio z roślin leczniczych, które występują na terenie Polski.

Preparaty pochodzenia roślinnego o silnych właściwościach antykoagulacyjnych i antyoksydacyjnych (…) mogłyby w przyszłości stanowić czysty ekologicznie, nie niosący ze sobą zagrożenia zakażeń chorobami odzwierzęcymi, substytut leków heparynowych oraz przeciwpłytkowych albo środek wspomagający przy ich zastosowaniu – piszą autorzy pracy.

Trend, o którym piszą naukowcy, postanowili wcielić w życie producenci z Grupy S8. Ich produkt, efekt wnikliwych studiów publikacji naukowych, opisujących właściwości ekstraktów roślinnych, będzie pierwszym ogólnodostępnym napojem na rynku spożywczym w Polsce, który zawiera czynne substancje przeciwdziałające zakrzepicy. Z uwagi na skład, S8 działa również pobudzająco – zawiera m.in. kofeinę oraz witaminy B6 i B12, które ułatwiają koncentrację i zmniejszają uczucie przemęczenia. Nowością w tej grupie produktów są ekstrakty z jeżówki i imbiru, które poprawiają krążenie krwi w organizmie i wykazują delikatne działanie antyagregacyjne płytek krwi. W suplemencie zastosowano też ekstrakty antykoagulantów roślinnych, których właściwości profilaktyczne zostały obszernie opisane m.in. w przytaczanej publikacji dolnośląskich naukowców.

Wyizolowanie substancji o obu właściwościach biologicznych (przyp. antykoagulacyjnych i antyoksydacyjnych), z roślin powszechnie dostępnych, tanich i łatwych w uprawie mogłoby obniżyć koszty leczenia powikłań chorób naczyniowych. Zastosowanie substancji pochodzenia roślinnego, wyizolowanych z wytypowanych przez nas popularnych polskich ziół otwiera takie możliwości. Co więcej, surowce roślinne nad którymi pracuje nasz zespół badawczy są tanie i łatwe w uprawie, a proces otrzymywania preparatów, według procedury opracowanej w naszym zespole, jest skuteczny, bezpieczny z punktu widzenia ochrony środowiska (produkty odpadowe) i znacznie mniej kosztowny niż sposoby wytwarzania zwierzęcych preparatów heparynowych oraz wielu leków syntetycznych – wskazują specjaliści.

Produkt ma poprawić krążenie u osób przebywających przez długi czas (od kilku do kilkunastu godzin dziennie) w pozycji siedzącej – głównie kierowców, u których problemy krążeniowe, zwłaszcza w kończynach dolnych, są częstą dolegliwością. Ponadto, mikroelementy i witaminy wchodzące w skład suplementu diety S8 są wysokoenergetycznymi składnikami, podnoszącymi ogólną sprawność organizmu.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Czy Polaków boli bardziej?

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że w 2023 roku odczuwało ból. To najwyższy odsetek z 18 badanych krajów, podobnej odpowiedzi udzielili jedynie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Usunięcie jajników przed menopauzą upośledza integralność istoty białej

U kobiet, którym usunięto jajniki przed menopauzą, szczególnie te przed 40. rokiem życia, w późniejszym ich życiu obserwuje się zmniejszoną integralność istoty…
AktualnościPACJENT

Czym się kierują maturzyści przy wyborze uczelni?

Wybór uczelni to dla maturzystów jedno z najważniejszych życiowych wyzwań. Jakie są kryteria tej decyzji – perspektywy zawodowe, lokalizacja, a może możliwość…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter