NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Profilaktyka chorób zawodowych kierowców

Kierowcy zawodowi, osoby prowadzące pojazdy komunikacji miejskiej, taksówkarze, przedstawiciele handlowi, a także inne osoby długo przebywające w pozycji siedzącej to reprezentanci grup zawodowych najbardziej narażonych na wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Najczęstszą przyczyną wzrostu umieralności w krajach rozwiniętych, w tym Polsce, są choroby układu krążenia. Jak oszacowano w 2005 r., spośród 58 mln zgonów na świecie aż 30 % stanowiły te, bezpośrednio związane z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi. W kraju prawie co drugi zgon jest powodowany chorobami układu krążenia. Począwszy od 1992 r. udział tych chorób w ogólnej liczbie zgonów obniżył się z poziomu 52 proc. do 43 proc. w 2016 r., wciąż jednak jest to najczęstsza przyczyna umieralności wśród mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 45. roku życia. By obniżyć zachorowalność specjaliści najczęściej zalecają wdrożenie odpowiedniej profilaktyki chorobowej podnoszącej jakość życia pacjentów.

Grupa badawcza z Wrocławia, w pracy pt. „Antykoagulanty pochodzenia roślinnego z perspektywą wykorzystania w leczeniu zakrzepicy” opublikowanej na łamach „Przeglądu Lekarskiego”, informuje o nowym trendzie w medycynie i profilaktyce chorób krążenia, którym jest ekstrakcja substancji przeciwdziałających pojawianiu się zakrzepów żylnych bezpośrednio z roślin leczniczych, które występują na terenie Polski.

Preparaty pochodzenia roślinnego o silnych właściwościach antykoagulacyjnych i antyoksydacyjnych (…) mogłyby w przyszłości stanowić czysty ekologicznie, nie niosący ze sobą zagrożenia zakażeń chorobami odzwierzęcymi, substytut leków heparynowych oraz przeciwpłytkowych albo środek wspomagający przy ich zastosowaniu – piszą autorzy pracy.

Trend, o którym piszą naukowcy, postanowili wcielić w życie producenci z Grupy S8. Ich produkt, efekt wnikliwych studiów publikacji naukowych, opisujących właściwości ekstraktów roślinnych, będzie pierwszym ogólnodostępnym napojem na rynku spożywczym w Polsce, który zawiera czynne substancje przeciwdziałające zakrzepicy. Z uwagi na skład, S8 działa również pobudzająco – zawiera m.in. kofeinę oraz witaminy B6 i B12, które ułatwiają koncentrację i zmniejszają uczucie przemęczenia. Nowością w tej grupie produktów są ekstrakty z jeżówki i imbiru, które poprawiają krążenie krwi w organizmie i wykazują delikatne działanie antyagregacyjne płytek krwi. W suplemencie zastosowano też ekstrakty antykoagulantów roślinnych, których właściwości profilaktyczne zostały obszernie opisane m.in. w przytaczanej publikacji dolnośląskich naukowców.

Wyizolowanie substancji o obu właściwościach biologicznych (przyp. antykoagulacyjnych i antyoksydacyjnych), z roślin powszechnie dostępnych, tanich i łatwych w uprawie mogłoby obniżyć koszty leczenia powikłań chorób naczyniowych. Zastosowanie substancji pochodzenia roślinnego, wyizolowanych z wytypowanych przez nas popularnych polskich ziół otwiera takie możliwości. Co więcej, surowce roślinne nad którymi pracuje nasz zespół badawczy są tanie i łatwe w uprawie, a proces otrzymywania preparatów, według procedury opracowanej w naszym zespole, jest skuteczny, bezpieczny z punktu widzenia ochrony środowiska (produkty odpadowe) i znacznie mniej kosztowny niż sposoby wytwarzania zwierzęcych preparatów heparynowych oraz wielu leków syntetycznych – wskazują specjaliści.

Produkt ma poprawić krążenie u osób przebywających przez długi czas (od kilku do kilkunastu godzin dziennie) w pozycji siedzącej – głównie kierowców, u których problemy krążeniowe, zwłaszcza w kończynach dolnych, są częstą dolegliwością. Ponadto, mikroelementy i witaminy wchodzące w skład suplementu diety S8 są wysokoenergetycznymi składnikami, podnoszącymi ogólną sprawność organizmu.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter