NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Program profilaktyki dla osób pracujących głosem

Dr hab. Agata Szkiełkowska, prof. Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

We współczesnym, nowoczesnym społeczeństwie głos ma istotne znaczenie dla budowania więzi międzyludzkich oraz dla zaspokajania potrzeb społecznych i zawodowych. Dla wielu środowisk zawodowych głos ma znaczenie pierwszoplanowe, jest narzędziem codziennej pracy.

Obowiązek opieki foniatrycznej nad osobami pracującymi głosem, uprawnienia wynikające z karty nauczyciela z jednoczesną poprawą warunków pracy oraz możliwości szeroko dostępnej wiedzy dotyczącej profilaktyki i higieny głosu wymuszają doskonalenie systemu profilaktyki, leczenia i rehabilitacji zawodowych zaburzeń głosu. Najważniejszym celem całej systemowej opieki nad osobami pracującymi głosem jest efektywna profilaktyka oraz skuteczne leczenie i rehabilitacja, czyli osiągnięcie takiego stanu zdrowia, który pozwala na pracę do okresu emerytalnego.

Szacuje się, że wśród ponad 16 mln osób pracujących w Polsce ponad 20% wykonuje zawody wymagające ponadprzeciętnej sprawności głosowej.

Brak świadomości społecznej i profesjonalnej co do znaczenia zaburzeń głosu i upośledzenia zdolności komunikacji oraz brak programów zaradczych prowadzą do strat ekonomicznych, które państwo ponosi na leczenie i często zbyt długą rehabilitację głosu. Dotychczasowy system opieki zdrowotnej nad osobami zawodowo pracującymi głosem, pomimo dużych nakładów finansowych państwa, nie zabezpiecza skutecznie potrzeb tych grup zawodowych i nadal generuje niekorzystny wynik ekonomiczny.

Analiza problemu oraz długoletnie doświadczenia kliniczne wskazują, że przestrzeganie higieny pracy głosem oraz aktywne współuczestnictwo pacjentów w procesie profilaktyki, terapii i rehabilitacji może poprawić w znaczący sposób wynik zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Można to osiągnąć poprzez skierowanie większych nakładów na profilaktykę i leczenie zawodowych chorób narządu głosu.

Mówiąc o spodziewanych korzyściach i poprawie jakości życia w okresie sprawności zawodowej czy w wieku senioralnym, należy myśleć przede wszystkim o populacji polskich dzieci – należy je uświadamiać i edukować m.in. poprzez uczestnictwo w programach prozdrowotnych dotyczących wczesnego wykrywania zaburzeń głosu i mowy, które to elementy warunkują możliwości komunikatywne dzieci, a w konsekwencji wpływają na rozwój funkcji poznawczych, rozwój społeczny i umiejętności szkolne. Przegląd literatury i dotychczasowe badania wyraźnie wskazują na istotny wpływ patologii głosu na psychikę dziecka, edukację, życie emocjonalne i socjalne.

W Polsce nie były prowadzone do tej pory żadne działania prozdrowotne dotyczące głosu i jego roli w komunikacji międzyludzkiej. Wprowadzenie ogólnopolskiego programu w dłuższej perspektywie poprawi świadomość społeczeństwa w zakresie komunikacji międzyludzkiej za pomocą głosu, polepszy też jakość życia starzejącego się społeczeństwa oraz wydłuży i poprawi funkcjonowanie w zawodach, w których głos stanowi narzędzie pracy.

Korzyści z wdrożenia programu nad osobami zawodowo posługującymi się głosem są wielowymiarowe:
• medyczne – zmniejszenie zachorowalności na choroby narządu głosu, zapobieganie wtórnym zmianom w obrębie narządu głosu wymagającym leczenia operacyjnego, zmniejszenie kolejek pacjentów oczekujących na leczenie;
• społeczne – poprawa świadomości społecznej w zakresie zapobiegania chorobom narządu głosu, wyposażenie pacjentów pracujących głosem w narzędzia, które umożliwią utrzymanie jego dobrej kondycji do wieku emerytalnego;
• ekonomiczne – zmniejszenie wydatków na leczenie chorób narządu głosu, ograniczenie kosztów w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych, rentowych i orzeczniczych.

Opracowanie ogólnopolskiego programu profilaktyki zaburzeń głosu dla przedszkoli, szkół, uczelni przygotowujących do pracy głosem oraz dla osób pracujących głosem jest strategią długofalową, ale niezwykle wartościową, również w aspekcie starzejącego się społeczeństwa.

Link do nagrania:

Dzień 2., kanał 1. – czas rozpoczęcia: 46:30

Powiązane artykuły
Kongres

Nowoczesna chirurgia wewnątrznaczyniowa – zagrożenia związane z metodą

Nowoczesna chirurgia naczyniowa coraz częściej posługuje się małoinwazyjnymi technikami wewnątrznaczyniowymi. Ogromny postęp techniczny i technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 20…
Kongres

Zdrowy człowiek w dobie zmian klimatu

Zmiany klimatu wpływają na wiele aspektów życia człowieka. Jednym z kluczowych obszarów jest jego zdrowie. W zmieniającym się klimacie zagrożenia dla człowieka…
Kongres

Wpływ czynników środowiskowych na rozwój zespołów otępiennych

Choroba Alzheimera, która jest najczęściej rozpoznawaną przyczyną otępienia, jest także najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną we współczesnym świecie. Tekst: prof. Maria Barcikowska Liczba…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *