NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Przełomowe Innowacje Farmaceutyczne

18 czerwca odbyła się premiera raportu pt: „Przełomowe Innowacje Farmaceutyczne. Doświadczenia. Rekomendacje. Perspektywy.” opracowanego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS) na zlecenie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

W debacie towarzyszącej prezentacji raportu udział wzięli: Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMA, Maria Łapińska, Dyrektor Zarządzający INGOS, Lek. Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Monika Zientek, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” oraz Dr n. med. Paweł Grzesiowski – Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP, Przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Podczas prezentacji wstępnej, Bogna Cichowska-Duma podkreślała, że powstanie nowych leków poprzedzone jest długotrwałymi i zaawansowanymi technologicznie pracami badawczo-rozwojowymi.

Wprowadzenie nowego produktu leczniczego na rynek trwa średnio 12 lat i kosztuje blisko 4 mld PLN. Czasochłonność i kosztochłonność wynikają głownie z wysokiego ryzyka niepowodzenia. Tylko 1 na 8000 cząsteczek ostatecznie staje się lekiem.” – tłumaczyła. Dyrektor Generalna INFARMY mówiła też o tym, że wzrost średniej oczekiwanej długości życia w latach 2000-2009 można w 73% przypisać innowacyjnym lekom. „Dzięki odkryciu skutecznych leków od lat 80. ubiegłego wieku obserwuje się znaczny spadek śmiertelności z powodu HIV – o ponad 80%, od lat 90. z powodu raka – o 20%, a w ostatnim czasie spektakularne zmniejszenie śmiertelności w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) – o ponad 90%” – wyliczała.

Po prezentacji zaproszeni eksperci dyskutowali o możliwościach jakie niosą za sobą innowacyjne leki z perspektywy lekarza, pacjenta i systemu ochrony zdrowia, a także o kierunkach najnowszych prac badawczych nad nowymi lekami.

Innowacyjne leki powodują, że pacjent może normalnie żyć z chorobą. Nie tylko wydłuża się jego życie, ale też poprawia jakość. Dlatego chory może często wrócić do pracy, przestaje wymagać stałej opieki najbliższych, znów może zajmować się swoimi dziećmi czy wnuczętami” – podkreślała Monika Zientek.

Maria Łapińska mówiła o wpływie innowacyjnych leków na gospodarkę.

Dzięki pozytywnym skutkom dla pojedynczych pacjentów, kumulatywnie możemy mówić o istotnym wpływie na całą gospodarkę. Przywrócenie ludzi na rynek pracy i odciążenie systemu zabezpieczenia socjalnego to realna korzyść dla budżetu państwa. Dlatego nakłady na skuteczne i bezpieczne leki powinny być traktowane w kategoriach długoterminowej inwestycji” – mówiła.

Tłumaczyła również, że 1% wzrost przewidywanej długości życia populacji może mieć przełożenie na wzrost PKB nawet o 6%.

Przedstawiciele środowiska medycznego mówili o swoich doświadczeniach związanych nowymi szansami, które pojawiły się dla ich pacjentów wraz z udostępnieniem nowych leków.

Coraz lepiej poznajemy mechanizmy powstawania chorób, dlatego możliwe jest prowadzenie prac nad coraz skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi lekami. Stoimy u progu kolejnych przełomów w farmakoterapii, które całkowicie zmienią obraz wielu chorób. Największe nadzieje związane są przede wszystkim z terapiami genowymi, przeciwciałami monoklonalnymi i immunoterapią” – wyliczał lek. Michał Sutkowski. „W przypadku nowotworów poznaliśmy już mechanizmy ich powstawania. Wiemy, że komórki guza upośledzają działanie systemu odpornościowego, tak że komórki raka nie są rozpoznawane i likwidowane przez organizm. Prace nad nowymi opcjami terapeutycznymi są prowadzone w ściśle określonym kierunku. Nadzieją dla chorych jest immunoterapia” – uzupełniał dr Paweł Grzesiowski. Mówił też o tym, że wiele prac badawczych dotyczy poszukiwania rozwiązań dla chorób zakaźnych. „Prace badaczy są też sfokusowane na wyzwania starzejącego się społeczeństwa. W fazie rozwoju jest szereg leków na choroby układu sercowo-naczyniowego, ale również na chororby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera czy Parkinsona” – dodała Bogna Cichowska-Duma.

Dr Paweł tłumaczył również, że nowe leki umożliwiają nie tylko leczenie już istniejących chorób, ale również skuteczną profilaktykę pierwotną.

Jest szereg rozwiązań, które mogą pomóc zapobiec rozwojowi wielu chorób, , w tym między innymi autoimmunologicznych czy nowotworów” – podkreślał.

Wszyscy paneliści zgodzili się, że polski system ochrony zdrowia nie jest otwarty na innowacje farmaceutyczne. Potwierdza to fakt, że jedynie 0,3% leków refundowanych w naszym kraju to leki nowoczesne, zarejestrowane po 2009 roku.

Zdrowie to kapitał narodu. Musimy stworzyć dobry klimat do dyskusji z ekspertami i decydentami o dostępie do innowacyjnych leków.” – apelował lek. Michał Sutkowski.

Raport INFARMA pt: „Przełomowe innowacje farmaceutyczne” można znaleźć na stronie www.infarma.pl w zakładce „Raporty”.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
PACJENTAktualności

90% osób 56+ chce mieć aptekę dyżurującą w swojej okolicy

Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter