NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Przełomowe projekty w szpitalach dziecięcych nagrodzone

Dnia 10 grudnia br. zakończyła się druga edycja konkursu “Dziecięcy Szpital Przyszłości”. Na uroczystej Gali, zorganizowanej w Centrum Nauki Kopernik, Fundacja K.I.D.S. wyróżniła projekty oraz organizacje, które przyczyniły się do zmiany dziecięcych szpitali w przyjazne pacjentom miejsca przyszłości. 

Kontynuując zeszłoroczny sukces konkursu “Dziecięcy Szpital Przyszłości”, Fundacja K.I.D.S. ponownie wyszła z zaproszeniem do wszystkich, którzy dostrzegają innowacje i inspirujące zmiany w szpitalach oraz działalność osób i organizacji , przyczyniających  się do poprawy jakości działania placówek medycznych. W konkursie wzięły również udział szpitale, które same zaprezentowały swój innowacyjny dorobek z ostatnich lat.

Konkurs składał się z 11 Kategorii, podzielonych na dwa segmenty. Pierwszy segment, składający się z sześciu kategorii, został stworzony dla szpitali i lekarzy, którzy wprowadzali zmiany w swoich placówkach. W drugim segmencie, fundacja skupiła się na nagrodzeniu ludzi, którzy z czystego serca pomogli w przekształcaniu szpitali na lepsze. W tym roku powstała również nowa kategoria – Nagroda Specjalna – Wsparcie Dla Pacjentów Z Ukrainy.

W składzie Jury znaleźli się przedstawiciele firm partnerskich, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wskazali finalistów poszczególnych kategorii.

W drugim etapie głosowania członkowie Kapituły, do której należeli dyrektorzy szpitali dziecięcych w Polsce oraz przedstawiciele fundacji, wybrali ostatecznych zwycięzców. .

Partnerem Strategicznym konkursu była firma Siemens Healthineers Poland – jeden z wiodących dostawców technologii medycznych, innowacyjnych technologii i usług w obszarach diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Partnerami Honorowymi byli: Kancelaria NGL Legal, firma BezDebetu oraz firmy MSLGROUP i Publicis Groupe.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:

  • PACJENT/RODZINA W CENTRUM UWAGI
    Partner kategorii: Nurofen Polska Reckitt

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu
    Projekt: Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”

    Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” jest najpiękniejszą i najnowocześniejszą w Polsce kliniką, w której są leczone dzieci chore na nowotwory (większość z nich ma szansę na wyleczenie). We wrocławskim ośrodku wykonywana jest prawie połowa transplantacji szpiku wśród dzieci w całej Polsce – natomiast spośród transplantacji wykonanych w Europie „Przylądek” zajmuje 2.-3. miejsce. Pacjenci mają tutaj dostęp do unikalnej terapii CAR-T, która uratowała życie 15 dzieciom, dla których nie było ratunku.

    W „Przylądku” pracuje sztab ludzi, którzy pomagają zaadaptować się pacjentom i ich rodzinom do nowych warunków – lekarze, pielęgniarki, rehabilitantki, psychologowie, pracownik socjalny czy też nauczyciele. W klinice mieści się szkoła podstawowa oraz liceum, dzięki temu pacjenci mają indywidualny tok nauki i nie muszą jej przerywać, ponieważ pobyt szpitalu w trakcie leczenia choroby onkologicznej jest bardzo długi.

  • OPIEKA KOORDYNOWANA
    Partner kategorii: Takeda

    Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
    Projekt: Kompleksowa opieka dla pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA

    Opieka nad pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA wymaga wysiłku i przede wszystkim szybkiego wykrycia choroby, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednią terapię. Zastosowanie innowacyjnego leczenia celowanego przywraca ekspresję białka SMN, którego niedobór jest przyczyną rdzeniowego zaniku mięśni. Podanie leków hamuje postępowanie choroby i zapobiega wystąpieniu deficytów ruchowych. Od marca tego roku badane są wszystkie noworodki urodzone w Polsce, których rodzice wyrazili zgodę na wykonanie badania, dzięki czemu przebadano już 365 tysięcy noworodków, a u 49 zdiagnozowano SMA. 39 z nich zostało objętych leczeniem w ramach programu lekowego lub badań klinicznych.

  • BLIŻEJ DOMU
    Partner kategorii: Roche

    Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa W Białymstoku
    Projekt: TelePrzyjaciele od serca

    Przedsięwzięcie „TelePrzyjaciele od Serca” jest przeznaczone dla młodych pacjentów, którzy mają problemy z sercem, objawiające się: skurczami, kołataniem serca lub omdleniami. Projekt ma na celu diagnostykę arytmii serca u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem urządzeń telemedycznych i zdalnego kardiomonitoringu pacjentów UDSK. Dzięki wprowadzeniu tego pomysłu, najmłodsi pacjenci szpitala będą mogli liczyć na długoterminowy monitoring EKG, który pozwoli zwiększyć wykrywalność istniejących zaburzeń oraz przyśpieszy proces wykluczania tła kardiogennego u części pacjentów.

    Pacjentom Kliniki są zakładane małe holterki – tak zwane iwenty. Urządzenie wystarczy regularnie ładować – podłączając je do prądu. Dzięki urządzeniu – serce pacjenta monitorowane jest przez całą dobę. Gdy jego stan zdrowia się pogarsza – naciska czerwony przycisk. Wyniki kardiomonitoringu na bieżąco zapisują się na specjalnej platformie. Gdy są niepokojące – ratownik medyczny może zadzwonić do rodziców dziecka lub do samego pacjenta – o ile ten skończył 12 lat. Może też wezwać pogotowie. Urządzenie jest małe i nie przeszkadza w życiu codziennym. Dzięki temu urządzeniu zmniejszy się liczba osób przebywających w szpitalu.

  • CENIONY PRACODAWCA

     
    W kategorii Ceniony Pracodawca Jury, Kapituła oraz organizatorzy konkursu postanowili wyróżnić dwa zgłoszenia i przyznać nagordę specjalną, ufundowaną przez firmę Extended Tools

    Wyróżnienia otrzymali:

    -Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

    -Instytut ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka

  • PROFILAKTYKA I EDUKACJA PROZDROWOTNA
    Partner kategorii: PZU Zdrowie

    Instytut ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
    Projekt: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

    Głównym założeniem projektu jest deinstytucjonalizacja, co oznacza, że dzieci w takim miejscu nie będą czuć się jak w instytucji, zwłaszcza szpitalnej. W związku z tym przestrzeń wizualna jest przyjazna dla dzieci i sprzyja ich zdrowieniu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów po traumach szpitalnych, u których standardowy gabinet i poczekalnia lekarska wzmaga lęk.Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży obejmie opieką psychologiczną i psychiatryczną rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, młodzież i młodych dorosłych do 21 r.ż. doświadczających kryzysów psychicznych. Rodziny i dzieci otrzymują wielospecjalistyczną pomoc w szerokim zakresie problemów psychologicznych i psychiatrycznych m in.: zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeń zachowania, emocjonalnych, trudności szkolnych, diagnozę, psychoterapię i leczenie psychiatryczne oraz profilaktykę zaburzeń wieku rozwojowego.

    Cały proces leczenia jest indywidualnie dopasowany do pacjenta. Psycholog diagnosta kontaktuje się z rodziną w celu umówienia pierwszego spotkania w ciągu 72 godzin od przyjęcia zgłoszenia przez Infolinię.

  • CENTRUM INNOWACJI
    Partner kategorii: BNP Paribas Bank Polska

    Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (Spółka COPERNICUS Podmiot Leczniczy)
    Projekt: “Neurochirurgia kontra Klątwa Ondyny”

     Klątwa Ondyny to choroba rzadka, genetycznie uwarunkowana, potencjalnie śmiertelna, którą w Polsce jest dotkniętych około 40 dzieci. Choroba sprawia, że chorzy przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W czerwcu tego roku zostały przeprowadzone dwie, unikatowe w skali Polski operacje wszczepienia stymulatorów nerwu przeponowego. Wszczepiany system służy do obustronnej stymulacji nerwu przeponowego, dzięki czemu pacjent może normalnie oddychać. Do dziś przeprowadzono jeszcze kilka takich zabiegów.

  • NAGRODA SPECJALNA – WSPARCIE DLA PACJENTÓW Z UKRAINY

    Instytut ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
     +WYRÓŻNIENIE FUNDACJI ALIGHT
  1. Tomasz Bujacz z firmy Gefco

    Instytut ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” od samego początku wybuchu wojny w Ukrainie solidaryzuje się z narodem ukraińskim, udzielając zarówno pomocy medycznej, jak również starając się pomóc w zaaklimatyzowaniu się w nowych warunkach i nowym kraju. IPCZD do 31 października przyjął łącznie 1517 pacjentów z Ukrainy. Na początku do Instytutu trafiały mamy i dzieci zaraz po przekroczeniu granicy, bezpośrednio ze szpitali w Ukrainie, nie mając ze sobą niczego oprócz pokarmu dla dziecka. Dlatego w tamtym czasie Centrum Zdrowia Dziecka zorganizowało dla nich tzw. ,,Pakiety startowe”.

    Centrum Zdrowia Dziecka zorganizowało akcję wolontariuszy-tłumaczy, którzy wspierali personel medyczny w porozumiewaniu się w języku ukraińskim z pacjentami oraz ich opiekunami. Instytut otrzymał elektroniczne translatory, które trafiły do najbardziej newralgicznych miejsc, takich jak Izba Przyjęci, Rejestracja do Poradni Specjalistycznych itp. Instytut włączył się w akcję Pesel dla obywateli z Ukrainy.
  2. PARTNER TRANSFORMACJI/ DOSTAWCA ROZWIĄZAŃ
    Partner kategorii: Doctor.One

    Instytut Informatyki na Politechnice Łódzkiej
    Projekt: “Gra komputerowa podczas badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego”

     Przeprowadzenie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) nawet u dzieci w wieku od 4 roku życia, bez konieczności podania dożylnego znieczulenia, jest teraz możliwe. Dzięki zastosowaniu specjalnej gry, mały pacjent aktywnie współpracuje z technikiem podczas badania. Zastosowanie tej metody sprawia, że dzieci łatwiej mogą skupić się na postawionym zadaniu, które jest przez nie lepiej rozumiane i daje dodatkową satysfakcję z wygranej.

  3. PRZYJACIEL SZPITALA/DOBROCZYŃCA ROKU
    Partner kategorii: Symfonia
  1. O!Piernicz Raka
     Cztery niezwykłe kobiety z Białegostoku namówiły inne wspaniałe osoby, z którymi współpracują, aby podczas jarmarku świątecznego wszyscy razem przebierali się w piżamy. Zapytacie – ale po co? Po to, by sprzedawać pierniczki. Pierniczki przygotowywane własnoręcznie przez małych pacjentów, ich rodziców, pracowników szpitala i innych przyjaciół Kliniki. Podczas jarmarkowego piżama party jest mnóstwo radości i śmiechu, ale również odbywa się sprzedaż tych słodkie cudeniek. Zebrane środki są przeznaczane na zakup milusich piżamek, szlafroków i kocyków, które podczas procedury przeszczepienia szpiku czy komórek macierzystych, wymienia się każdego dnia.

  2. Fundacja Liga Superbohaterów

    Prawie każde dziecko marzy o tym, żeby choć raz w życiu spotkać postać ze swojej ulubionej bajki lub filmu. Nie jest to takie proste, ale… Warto marzyć, bo one czasem się spełniają. Spiderman, Ironman, Batman, Superman, Obi One Kenobi, a nawet Lord Vader i wiele innych wspaniałych postaci odwiedza bardzo chore dzieci w szpitalach, hospicjach i w ich domach. Nie zważając na pogodę i odległość – pojawiają się tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba. Dają dzieciom uśmiech, szczęście i chwilę zapomnienia.
  3. AMBASADOR PEDIATRII
    Partner kategorii: NGL Legal

    Mateusz Sieradzan

    Pielęgniarz, ratownik medyczny. Opowiada o systemie Ochrony Zdrowia w swoich książkach i na profilu na Instagramie. Ambasadorem Pediatrii nie stał się od razu, bo przez lata obserwował jak dzieci są traktowane przez dorosłych w szpitalach i przychodniach. W swoich przemyśleniach doszedł do wniosku, że dzieci często są nieumyślnie traktowane w zły sposób, jednak często wyrządza im to różnego rodzaju traumy – a na pewno nie ułatwia procesu leczenia. Postanowił ułatwić dzieciom zrozumienie pewnych zabiegów odbywających się w przychodniach i szpitalach a rodzicom i pracownikom ochrony zdrowia pokazać odpowiednie podejście do dzieci. W ten sposób urodziła się książka „Czy to boli?”. Na podstawie zaleceń, rozmów i doświadczenia medyków pracujących z dziećmi zebrał wskazówki przydatne w pracy z dziećmi. To wszystko przekazał w swojej książce. Jest to niesamowity krok w zmienianiu sposobu komunikowania się z dziećmi w ochronie zdrowie.
  • OSOBOWOŚĆ PEDIATRII
    Partner kategorii: ZnanyLekarz

    prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak

    Własne zmodyfikowane limfocyty T to lek ostatniej szansy dla wielu dzieci chorych na białaczkę. Dzięki unikalnej terapii CAR-T od 2020 roku uratowano życie piętnaściorga dzieci z Przylądka Nadziei , dla których już nie było ratunku. Pan Krzysztof, który zainicjował tę terapię robi jednak znacznie więcej. Kiedy wybuchła wojna bardzo aktywnie zaangażował się w pomoc uchodźcom. Ewakuowane z zagrożonych terenów ciężko chore onkologicznie dzieci wymagały przeszczepów komórek krwiotwórczych szpiku lub kontynuacji leczenia onkologicznego. Bez pomocy nie można byłoby ich uratować. Dodatkowo na przełomie września i października szkolił trzy lekarki z Ukrainy z metod leczenia terapią CAR-T oraz standardów opieki około- i potransplantacyjnej.
Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
AktualnościPACJENT

PNO, czyli pierwotne niedobory odporności w każdym wieku

PNO obejmują dużą grupę chorób uwarunkowanych genetycznie, nazywanych wrodzonymi błędami odporności. Rozpoznane są u pacjentów w każdym wieku – zarówno u dzieci,…
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *