NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

PTG zaniepokojone przyszłością procedur ginekologicznych i położniczych

Polskie Towarzystwo Ginekologicznego jest zaniepokojone planami zredukowania finansowania procedur ginekologicznych i położniczych i apeluje, by utrzymać obecnie obowiązujące standardy opieki zdrowotnej, w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Budząca sprzeciw specjalistów propozycja, pojawiła się w raporcie Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Z raportu Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że finansowanie procedur ginekologicznych i położniczych zostanie zredukowane. fot. archiwum

Apel PTG, podpisany przez prezesa Towarzystwa prof. Mirosława Wielgosia, został w marcu skierowany do: Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, ale trafił również do wiadomości Marszałków: Sejmu – Marka Kuchcińskiego i Senatu – Stanisława Karczewskiego oraz do przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia – Bartosza Arłukowicza, p.o. prezesa NFZ – Andrzeja Jacyny, szefa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji – Wojciecha Matusewicza oraz Krajowego Konsultanta w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii profesora Stanisława Radowickiego.

„Szczególny niepokój środowiska lekarskiego wywołała perspektywa ograniczenia finansowania ośrodków o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności” – czytamy w piśmie.

Prof. Mirosław Wielgoś, w imieniu PTG, podnosi w nim, że dzięki wprowadzeniu trójstopniowego podziału opieki perinatalnej w Polsce, znacznie zmalały wskaźniki śmiertelności okołoporodowej noworodków, a ośrodki o III, najwyższym poziomie retencyjności, które mogą dotknąć cięcia finansowe, pełnią opiekę nad najcięższymi przypadkami, ciążami patologicznymi. W opinii członków PTG, oszczędności w położnictwie i perinatologii mogą mieć dramatyczne skutki i doprowadzić do dramatów – śmierci wielu kobiet i dzieci.
Ginekolodzy zwracają uwagę, że ewentualna obniżka wycen świadczeń w tym obszarze medycyny, może kolidować z polityką Rządu, którego jednym z priorytetów jest wparcie polskich rodzin. Ustawa „Za życiem”, z listopada zeszłego roku, szczególną opieką otacza kobiety w ciążach powikłanych oraz dzieci upośledzone, nieuleczalnie chore, w stanach zagrożenia życia, który jest konsekwencją trudnego porodu lub  w sytuacji, gdy schorzenie powstało w okresie prenatalnego rozwoju.

Powołując się na dobro pacjentów, prof. Mirosław Wielgoś zaapelował do Ministra Zdrowia, o „utrzymanie obowiązujących standardów opieki zdrowotnej w dziedzinie położnictwa i ginekologii”, a tym samym przeznaczanie na te dziedziny medycyny odpowiednich środków finansowych.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter