NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Rehabilitacja to oszczędności

Z Jerzym Karwowskim, prezesem Centrum Kompleksowej Rehabilitacji rozmawiamy o roli rehabilitacji w opiece nad osobami starszymi.

Jednym z tematów poruszanych podczas II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP jest rola rehabilitacji w efektywniej opiece zdrowotnej. Wydaje się, że postępujące starzenie się społeczeństwa w Polsce powinno spowodować większe nakłady na rehabilitację, jak to wygląda w praktyce?

To prawda, że mamy starzejące się społeczeństwo. Wynika to z postępujących osiągnięć cywilizacji i medycyny. W XXI wieku potrafimy wydłużyć życie człowieka o kilka lat w stosunku do wieku XX. Niestety nie gwarantuje to długiego życia w zdrowiu i samodzielności. Zdawałoby się, że system rozdziału środków powinien ewoluować wraz ze zmieniającymi się potrzebami w służbie zdrowia, ale tak nie jest. Większość nakładów jest wydatkowanych na świadczenia ratujące życie pacjentom. Z jednej strony jest to jak najbardziej zrozumiałe, z drugiej zaś należy zwrócić uwagę na to, że pacjent pozbawiony możliwości rehabilitacji w momencie, gdy tego potrzebuje, paradoksalnie może stać się jeszcze większym kosztem dla NFZ. W końcu jego stan zdrowia może pogorszyć się na tyle, że potrzebna już będzie operacja, po której i tak jest wskazana rehabilitacja.

Czy Pana zdaniem kluczem do zwiększenia efektywności rehabilitacji jest wykorzystanie w szerszym wymiarze fizjoterapeutów?

Tak, oczywiście. Warunkiem jest znalezienie przez fizjoterapeutów odpowiedniej formy wykorzystania swoich umiejętności bez pogorszenia jakości świadczeń. Fizjoterapeuta może dawać porady oraz przeprowadzać zabiegi terapeutyczne, ale wymaga to głębszej dyskusji i uzgodnienia stanowiska z lekarzami i całym zespołem specjalistów. Na pewno nie mogą działać w pojedynkę.

Jakie nowe usługi mogą być zaproponowane seniorom w Polsce?

Obecnie na rynku jest sporo możliwości aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie dla seniorów, jak choćby Uniwersytet III wieku. A jak to jest w służbie zdrowia? Niestety nie widać kompleksowego podejścia do osób starszych. Przecież nie można, tych wymagających szczególnej opieki pacjentów, po zabiegach rehabilitacyjnych po prostu odesłać samych do domów. Stąd innowacyjny pomysł opieki telemedycznej, dzięki której osoby starsze będą czuły się bezpieczniej we własnych domach. Seniorzy mieliby możliwość kontaktu ze swoim opiekunem prowadzącym w każdej chwili i ćwiczyliby pod jego okiem. Poza tym, w parze z terapią fizyczną powinny być zapewnione wsparcie psychologa oraz pomoc socjalna. Potrzebny jest zintegrowany ponadresortowy program opieki nad seniorami.

Powiązane artykuły
Poradnia

Aparat słuchowy dla malucha

Dziecko z niedosłuchem powinno zostać zaopatrzone w aparaty słuchowe przed szóstym miesiącem życia. Daje mu to szansę na  rozwój umiejętności słuchowych, a…
Aktualności

Terapia krótkoterminowa dla pacjentów psychiatrycznych z podwójną diagnozą

U coraz większej liczby pacjentów psychiatrycznych chorobie psychicznej, jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia, towarzyszy uzależnienie. Mówi się wówczas o tzw….
Aktualności

Nawet jedna kropla krwi to sygnał alarmowy

Tak szybko, jak zasypujesz solą plamę na obrusie, gdy rozlejesz choć kroplę czerwonego wina, tak szybko zgłoś się do lekarza, gdy w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter