NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Rola mikrobiomu jamy nosowej w infekcji wirusowej

Wyniki badań przeprowadzonych przez DuPont Nutrition & Health, Uniwersytet Stanu Wirginia i 4Pharma Ltd wskazują, że mikrobiom jamy nosowej może mieć wpływ na miano wirusa, wrodzoną reakcję obronną organizmu oraz objawy przy zainfekowaniu rinowirusem.

Zespoły badawcze DuPont Microbiome Venture i Global Health & Nutrition wspólnie z Uniwersytetem Stanu Wirginia oraz 4Pharma Ltd przeprowadziły badanie dotyczące odpowiedzi organizmu na zakażenie rinowirusem. Celem było zrozumienie roli mikrobiomu jamy nosowej i jego związku z odpowiedzią organizmu na stan zapalny, mianem wirusa oraz wagą symptomów. Podczas badania mikrobiom jamy nosowej był opisywany u zdrowego dorosłego uczestnika testów przed zakażeniem wirusem wywołującym przeziębienie. Zespołowi badawczemu na podstawie pobranych próbek udało się określić bazowy skład mikrobiomu jamy nosowej. Wyróżniono sześć typów, nazwanych zgodnie z dominującym w każdym z nich szczepem bakterii: Staphylococcus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella, Haemophilus, Pseudomonadaceae/Mieszany i Mieszany. Dzięki temu, każda badana osoba przed badaniem została sklasyfikowana ze względu na typ mikrobiomu jamy nosowej.

Najczęściej występującymi typami mikrobiomu jamy nosowej były: Staphyloccocus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella i Pseudomonadaceae/Mieszany. Powyższe typy zostały wykorzystane do porównania różnić w przebiegu infekcji oraz natężenia objawów przeziębienia. Badacze zbierali wymaz z nosa w trakcie przebiegu infekcji i analizowali markery stanu zapalnego oraz miano wirusa. W każdym typie mikrobiomu jamy nosowej wystąpiła inna reakcja na stan zapalny oraz inne miano wirusa. U osób z typami Staphyloccocus i Corynebacterium/Alloiococcus zaobserwowano słabsze reakcje zapalne, natomiast u osób z typem Pseudomonadaceae/Mieszany niższe niż u innych miano wirusa.

Wyniki te sugerują, że mikrobiom jamy nosowej wpływa na reakcję organizmu na zakażenie rinowirusem. Co ważne, zmiany w reakcji można było zaobserwować także w objawach przeziębienia. Wyniki badania wskazują na to, że mikrobiom jamy nosowej ma wpływ na rodzaj reakcji obronnej, miano wirusa oraz objawy przeziębienia u zdrowych pod innymi względami dorosłych.

Aby w pełni określić możliwości, jakie zmiany w mikrobiomie jamy nosowej mogą stworzyć w leczeniu przeziębienia, konieczne są dalsze badania. Jednak, zgodnie z przedstawionymi wynikami, modyfikacja mikrobiomu jamy nosowej może dać pozytywne efekty w leczeniu wywołanych przez rinowirusy chorób, a także innych infekcji wirusowych. Zespół DuPont Microbiome Venture będzie kontynuował prace wraz z partnerami zewnętrznymi, aby pogłębić wiedzę na temat ważnych mikrobiomów w organizmie człowieka, a także zapewnić praktyczne, bazujące na wynikach badań rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na zdrowie mieszkańców globu.

Rinowirusy są główną przyczyną przeziębienia oraz związanych z nim objawów. Co roku dochodzi do miliardów infekcji spowodowanych, co niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Z dostępnej literatury naukowej można dowiedzieć się, że zmiany w mikrobiomie jamy nosowej w trakcie infekcji, a także powiązania pomiędzy profilem drobnoustrojowym i właściwościami klinicznymi, można wykryć poprzez scharakteryzowanie mikrobiomu jamy nosowo-gardłowej.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
PACJENTAktualności

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To dobra okazja, aby przypomnieć zasady profilaktyki próchnicy. Udzielą ich eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wprowadzenie do codziennej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter