NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Rozmowy przez komórki nie wpływają na występowanie raka mózgu

Nie ma dowodów na zwiększone występowanie nowotworów mózgu u ludzi używających telefony komórkowe – wynika z raportu powstałego w ramach Narodowego Programu Toksykologicznego (National Toxicology Program) dotyczącego ryzyka rozwoju nowotworów pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego.

W raporcie tym przedstawiono wnioski z badań na szczurach i myszach narażonych na działanie promieniowania elektromagnetycznego.

Stwierdzono zwiększoną częstość występowania nowotworów wywodzących się z nerwów (malignant Schwannoma) okolicy serca wśród szczurów płci męskiej. Efektu tego nie odnotowano wśród samic ani wśród myszy. Wśród wszystkich zwierząt badacze zauważyli również istotnie zwiększoną liczbę nowotworów innych narządów, m.in. mózgu, gruczołu krokowego, przysadki mózgowej, nadnerczy, wątroby i trzustki. Obecnie nie wiadomo jednak, czy ich wystąpienie miało związek z promieniowaniem.

Jak podkreślają autorzy badania, użyte natężenie promieniowania elektromagnetycznego oraz czas ekspozycji zdecydowanie przekraczały poziom, którego doświadczają osoby nawet bardzo często korzystające z telefonów komórkowych. Ponadto promieniowaniu poddawano całość organizmów badanych zwierząt.

Zaskakującą obserwacją było spostrzeżenie wydłużenia życia szczurów poddanych działaniu promieniowania elektromagnetycznego. W tej sytuacji uznano, że obecnie przyjęte normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego emitowanego z telefonów komórkowych są akceptowalne dla zapewnienia zdrowia publicznego.

źródło: www.cancernetwork.com

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
PACJENTAktualności

Relacja ze Strefy Gazy

Szpitale nie nadążają z przyjmowaniem rannych, a przemieszczanie się jest skrajnie niebezpieczne. Kończą się zapasy leków, materiałów medycznych i paliwa do generatorów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter