NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 – światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat.

30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w ręce dr Sultana Al Jabera (Zjednoczone Emiraty Arabskie) od jego poprzednika Sameha Shoukry (Egipt).

Na COP28 przyjechali liderzy 200 krajów z całego świata. Na miejscu są też aktywiści, także z Polski. O co będą walczyć w Dubaju? Najbardziej zależy im na tym, by świat odszedł od paliw kopalnych: ropy, gazu i węgla. Chcą przekonać decydentów do inwestowania i rozwijania odnawialnych źródeł energii.

Dyskutowane będzie całe spektrum tematów, jak walka z emisjami w rolnictwie i bezpieczeństwo żywnościowe, aż po sposoby dostosowania się świata do ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych ocieplaniem się klimatu. Zapadły już pierwsze decyzje. „Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczają 100 milionów dolarów na pokrycie strat i szkód, co jest ważnym kamieniem milowym w dostarczaniu pomocy społecznościom znajdującym się w trudnej sytuacji i budowaniu odporności osób cierpiących z powodu niszczycielskich skutków zmian klimatycznych. Zachęcamy przywódców do zwiększenia ambicji i odblokowania kluczowych środków finansowych niezbędnych do zapewnienia transformacyjnego COP28.” – napisano na profilu COP28 UAE.

Przed rozpoczęciem szczytu w Dubaju sekretarz generalny ONZ, António Guterres, był na Antarktydzie, by zobaczyć skutki kryzysu klimatycznego na największych lodowcach świata. Tam bardzo wyraźnie widać, jak dramatyczna jest sytuacja. We wrześniu tego roku objętość lodu morskiego była o 1,5 miliona kilometrów kwadratowych mniejsza niż średnia dla tego okresu z lat poprzednich. Tak źle nigdy wcześniej nie było. To jakby z powierzchni Europy zniknęły Francja, Hiszpania, Niemicy i Portugalia.

Polskę na szczycie COP28 reprezentować będą prezydent Andrzej Duda oraz minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W połowie listopada do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskich parlamentarzystów został wysłany Apel 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”, w którym organizatorzy i uczestnicy Kongresu apelują o podjęcie działań powstrzymujących kryzys klimatyczny oraz kryzys bioróżnorodności na naszej planecie. – Zagrożenia kumulują się przez lata. Jeszcze możemy im zapobiec. Nie zatrzymają ich jednostki, wyłącznie współpraca może przynieść korzyść. Mamy globalny kryzys zdrowotny planety. Nikt nie może być obojętny. Przywróćmy ziemi zdrowie! – apeluje prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu.

Apel 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” dostępny jest tutaj.

Więcej o szczycie COP28 można przeczytać tutaj.

Foto: COP28 UAE

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
Kongres

Neurostymulacje stosowane w terapii szumów usznych

Z uwzględnieniem alternatywnej metody ich leczenia za pomocą prototypowego urządzenia do elektro- i magnetostymulacji ucha – zarejestrowanego jako Patent Europejski (EPO –…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *