NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Rozszerzona rzeczywistość pomaga edukować pacjentów

Należący do Grupy NEO Hospital krakowski Szpital na Klinach jako pierwsza jednostka w Polsce oferuje rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości (AR) do świadczenia w pełni zaangażowanej opieki medycznej pomagając pacjentom ze zdiagnozowanym rakiem prostaty zmienić ich doświadczenia związane z chorobą nowotworową. Wykorzystanie podczas konsultacji rozszerzonej rzeczywistości prowadzi do głębszego zrozumienia potrzeb pacjentów, a także ułatwia ich edukację.

Rozszerzona rzeczywistość pomaga edukować pacjentów   

Jeszcze do niedawna rynek opieki zdrowotnej korzystał z rozwiązań AR głównie w zakresie edukacji kadry medycznej. Aktualnie AR sprawdza się jako niezwykle przydatne narzędzie do edukacji pacjentów. Jak podkreśla dr Paweł Wisz – urolog specjalizujący się w robotycznych operacjach raka prostaty z krakowskiego Szpitala na Klinach – W przypadku pacjentów poddawanych poważnym zabiegom urologicznym obrazowanie przedoperacyjne odgrywa kluczową rolę w czasie konsultacji ale przede wszystkim w podejmowaniu decyzji. W naszej placówce chirurdzy urolodzy często wykorzystują obrazy 2D podczas konsultacji z pacjentem, jednak przypuszczamy, że wielu pacjentów ma trudności
z konceptualizacją tych obrazów. Aby podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru opcji leczenia, kluczowe jest
, aby pacjenci otrzymywali odpowiednią ilość informacji, aby zrozumieli swoją chorobę
i plan leczenia. Tutaj z pomocą przychodzi nam obrazowanie 3D, które możliwe jest dzięki
goglom rozszerzonej rzeczywistości. Rzeczywiste dane obrazowe pacjentów z obrazowania MRI lub CT zostają wykorzystane do stworzenia hologramów przedstawiających wewnętrzne narządy miednicy mniejszej,
w szczególno
ści prostaty, co pozwala mi na dokładne wyjaśnienie pacjentowi przebiegu całej operacji.
W efekcie umożliwia pacjentom lepsze zrozumienie procedury medycznej.

Krakowski Szpital na Klinach do leczenia raka prostaty rutynowo wykorzystuje robota da Vinci. Natomiast gogle rozszerzonej rzeczywistości HoloLens2 firmy Microsoft, które umożliwiają wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów ułatwiają konsultacje w zakresie wyjaśnienia przebiegu planowanego zabiegu.  

Przeprowadzone badania empiryczne z wykorzystaniem dowolnego rodzaju interwencji AR we wszystkich specjalnościach medycznych również potwierdzają ogromne znaczenie tej technologii
w edukacji pacjentów. Zidentyfikowano dziesięć prac, obejmujących 788 pacjentów.  Badana populacja obejmowała pacjentów cierpiących na zróżnicowane spektrum chorób przewlekłych (np. rak prostaty, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, epilepsja). Wyniki ilościowe wykazały, że zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości pozytywnie wpłynęło na ugruntowanie wiedzy i satysfakcji pacjentów. Wyniki jakościowe sugerowały, że pacjenci polubili tę technologię i czuli się komfortowo z jej wykorzystaniem do celów edukacyjnych.

Rozszerzona rzeczywistość pomaga budować zaangażowanie pacjentów z rakiem prostaty

Poruszanie się po diagnozie jaką jest rak i podejmowanie decyzji dotyczących leczenia nowotworu jest trudnym wyzwaniem dla wielu pacjentów. Indywidualne plany leczenia są różne i zależą od rodzaju nowotworu, stadium zaawansowania choroby, jak również chorób współistniejących. Pacjenci maja prawo i chcą odgrywać coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji medycznych dotyczących ich zdrowia.

Według badań 92,5% mężczyzn z nowo zdiagnozowanym rakiem prostaty chce odgrywać aktywną lub wspólną rolę w podejmowaniu decyzji ze swoimi lekarzem.  Komunikacja między lekarzem a pacjentem jest kluczem do osiągnięcia wysokiej jakości opieki medycznej. Rozszerzona rzeczywistość ułatwia pacjentom zrozumienie struktur anatomicznych i mechanizmów fizjologicznych. Pacjent zostaje lepiej wyposażony w zaufanie do procesu terapeutycznego, co wzmacnia reakcję na leczenie. – podkreśla dr Paweł Wisz.

W ankiecie przeprowadzonej wśród pacjentów w wieku od 61 do 78 lat okazało się, że 89% uczestników poczuło się lepiej, gdy poinformowano ich o stanie zdrowia ze wsparciem technologii takich jak rozszerzona rzeczywistość.  Pacjenci czuli się bardziej zaangażowani.

Inne badanie zostało przeprowadzone u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, poddawanym radykalnej prostatektomii wspomaganej robotem. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do otrzymywania planowania przedoperacyjnego ze standardowym obrazowaniem lub obrazowaniem 3D w rozszerzonej rzeczywistości. W badaniu wzięło udział 200 pacjentów. Przed zabiegiem chirurgicznym z pacjentami przeprowadzono 5-punktową ankietę w skali Likerta w celu ustalenia zrozumienia raka i planu leczenia. Jak pokazało badanie pacjenci z obrazowaniem 3D  mieli lepsze zrozumienie choroby, rozmiaru raka, lokalizacji raka, planu leczenia i komfort związany z planem leczenia.

Pacjenci mają prawo do szczegółowych i zrozumiałych informacji. Wiedza poprawia komfort pacjenta. Rzeczywistość rozszerzona okazuje się więc być wartościowym narzędziem edukacyjnym, ułatwiającym komunikację z pacjentem. Gdy informacja jest właściwie przekazana pacjentowi, poprawia doświadczenie pacjenta i pomaga mu podejmować właściwe decyzje. – dodaje dr n. med. Paweł Wisz.

Dr n. med. Paweł Wisz jest jednym z najlepszych w Europie specjalistów z zakresu urologii robotycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia raka prostaty, w tym zabiegów wykonywanych z użyciem robota da Vinci (ma na swoim koncie ponad 1000 takich zabiegów). Swoje doświadczenie zdobywał między innymi w Klinice Urologii w Leverkusen w Niemczech oraz w ośrodku ORSI Academy, największym na świecie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej. Dr Paweł Wisz jest jednym z siedmiu urologów na świecie, który zdobył mistrzowskie certyfikaty w dziedzinie chirurgii robotycznej u boku prof. Alexandra Mottrie z Belgii oraz prof. Patela z USA. Jest również jedynym polskim międzynarodowym trenerem w chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI Academy oraz jako pierwszy Polak pełni prestiżową funkcję w zarządzie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego – Sekcja Robotyczna (ERUS).

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *