NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Rusza budowa Centrum Symulacji Medycznych WUM

WUM podpisał umowę z generalnym wykonawcą – firmą PORR S.A. Potężna inwestycja o wartości 131 mln zł. Zakończenie planowane jest już w przyszłym roku.

Dokument został podpisany przez JM Rektora WUM  prof. Zbigniewa Gacionga, Jolantę Ilków, Kwestora WUM oraz Piotra Kledzika, prezesa zarządu PORR S.A.

„Takie miejsce jak Centrum Symulacji Medycznych jest nam bezwzględnie potrzebne do właściwego nauczania na kierunkach medycznych” – podkreślił JM prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM.

Rektor zaznaczył, że centrum  przeznaczone będzie dla wszystkich studentów, nie tylko tych z kierunku lekarskiego. A także dla lekarzy i pracowników medycznych różnych specjalności.

„PORR S.A. jest jednym z największych beneficjentów jeżeli chodzi o zamówienia publiczne. Otwierają się przed nami kolejne podwoje. Bardzo się z tego cieszę. Mamy wykwalifikowany zespół, który jest przygotowany by od jutra realizować to zadanie” – powiedział Prezes Zarządu PORR S.A. Piotr Kledzik.

Nowoczesny budynek stanie przy ul. Pawińskiego. Znajdą się tam m.in. sale wysokiej wierności, przede wszystkim sala operacyjna, sala porodowa, sale intensywnej terapii, sale do nauki umiejętności stomatologicznych. Będzie przestrzeń opieki przedszpitalnej z karetką pogotowia, a także sale umiejętności technicznych, będzie można ćwiczyć tam szycie ran, zakładanie opatrunków, cewnikowanie itp.  Będą również sale przeznaczone do zajęć z komunikacji medycznej z udziałem pacjenta symulowanego oraz przeznaczone do przeprowadzania egzaminu OSCE (Objective Structured Clinical Examination).

Dr Marcin Kaczor, kierownik Projektu CSM, pytany, dlaczego powstanie CSM jest tak ważne dla studentów, podkreślił dwie kwestie:

„Po pierwsze centrum daje możliwość popełniania błędów w bezpiecznych warunkach. Studenci mogą przyjrzeć się temu, co zrobili źle, poprawić błąd, dobrze go zapamiętać i nie popełniać go w przyszłości. Druga sprawa to możliwość nauki w zespołach interdyscyplinarnych. Dążymy do tego, żeby nauczać studentów w zespołach, w których są nie tylko studenci kierunku lekarskiego, ale również studenci pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego itd.  Na każdym etapie leczenia potrzebne jest by ludzie współpracowali ze sobą. I od tego jest Centrum Symulacji Medycznych. Chodzi o to, by uczyć ich współdziałania” – mówi dr Kaczor.

W wydarzeniu, oprócz podpisujących dokument, uczestniczyli również ze strony WUM: dr Marcin Kaczor – kierownik Projektu CSM, Kanclerz Marta Kijak-Bloch, Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji Wojciech Bogusz, Zastępca Kanclerza ds. Eksploatacji Jarosław Prugar, radca prawny Wojciech Rajchel oraz kierownik Działu Inwestycji Sameh Mizer. Ze strony wykonawcy: Marek Matwiszyn – dyrektor regionu Wschód; Agnieszka Sadkowska-Penczonek – dyrektor projektu, Jarosław Śmiałek – dyrektor Biura Budownictwa Medycznego oraz Jarosław Sibiński – dyrektor operacyjny Biura Budownictwa Medycznego.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Ważne odkrycie dla chorych na Parkinsona

W wielu chorobach neurodegeneracyjnych jest tak, że „nieprawidłowe” białka stopniowo agregują i rozprzestrzeniają się w mózgu. Ale co jest pierwsze: agregacja czy…
LEKARZInnowacje

Tau-PET: przyszłość pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera, jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych, prowadzi do postępującej utraty pamięci. Charakteryzuje się gromadzeniem neurotoksycznych białek w mózgu – blaszek amyloidowych…
LEKARZInnowacje

Starożytne patogeny zagrażają współczesnym ekosystemom

Ocieplanie się klimatu może przyspieszyć uwolnienie patogenów uśpionych przez tysiąclecia w wiecznej zmarzlinie i lodzie. Ich pojawienie się może stanowić zagrożenie dla…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *