NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Rusza program szczepień przeciwko HPV

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). To rak szyjki macicy, nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Dzięki szczepieniom można im zapobiec.

Właśnie rusza kampania promująca szczepienia przeciwko HPV. Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat (urodzeni od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będą mogli nieodpłatnie i dobrowolnie  zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

W Miasteczku Zdrowia, działającym w tym dniu przed gmachem Ministerstwa Zdrowia, obecni byli również specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Każdy chętny mógł poddać się badaniom słuchu, zadać medykom pytania i uzyskać niezbędne informacje dotyczące diagnostyki oraz leczenia.

Zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 26 maja przed Ministerstwem Zdrowia, która zainaugurowała kampanię dotyczącą szczepień przeciwko HPV.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Zdrowie rodzin”/ Fot.: gov.pl/premier

Co roku ponad 2,5 tys. kobiet walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich tę walkę przegrywa. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce te statystyki będą wyglądały dużo lepiej, m.in. dzięki wdrażanemu właśnie programowi szczepienia przeciwko HPV – mówił premier. – To wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek i Polaków nie będą już musiały borykać się z tym strasznym nowotworem – podkreślił.

To jest naprawdę wspaniały dzień z punktu widzenia prewencji nowotworowej. Dołączamy dzisiaj do najlepszych – do tej grupy państw, które już od wielu lat prowadzą kampanię szczepienia przeciwko HPV i którym już udało się w znacznym stopniu zredukować liczbę zachorowań, jak np. Australia, gdzie praktycznie nowotwór szyjki macicy nie występuje – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Schemat szczepienia przeciwko HPV jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej. W programie dostępne będą dwie szczepionki: 2-walentana i 9-walentna.

Od 27 maja pod numerem 989 bądź przez internetowe konto pacjenta będzie można zapisać się na szczepienie. Uruchomiony zostanie również specjalny serwis internetowy (gov.pl/szczepienia) dedykowany akcji, gdzie będzie można znaleźć niezbędne informacje o kampanii, w tym o punktach szczepienia na terenie Polski (jest ich już ponad 1300). Mapa punktów szczepień będzie aktualizowana na bieżąco.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje, w których takie szczepienia realizuje się od wielu lat, odnotowują nawet do 90% redukcję infekcji tym wirusem. O ponadto 85% zmniejsza się też liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

(MJ)

Powiązane artykuły
AktualnościPACJENT

18 marca to Europejski Dzień Mózgu

Co roku 18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. To doskonała okazja do propagowania zdrowego stylu życia, które wspiera profilaktykę chorób mózgu….
PoradniaPACJENT

Czy posiadanie psa może poprawić zdrowie?

Czy czworonożny przyjaciel może na co dzień mieć pozytywny wpływ na stan naszego życia i zdrowia? Okazuje się, że tak! O tym,…
PACJENTPoradnia

Reaguj: w leczeniu udarów mózgu bezcenny jest czas

Udary są problemem nie tylko medycznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Szacuje się, że aż 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *