NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Rusza program szczepień przeciwko HPV

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). To rak szyjki macicy, nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Dzięki szczepieniom można im zapobiec.

Właśnie rusza kampania promująca szczepienia przeciwko HPV. Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat (urodzeni od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będą mogli nieodpłatnie i dobrowolnie  zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

W Miasteczku Zdrowia, działającym w tym dniu przed gmachem Ministerstwa Zdrowia, obecni byli również specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Każdy chętny mógł poddać się badaniom słuchu, zadać medykom pytania i uzyskać niezbędne informacje dotyczące diagnostyki oraz leczenia.

Zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 26 maja przed Ministerstwem Zdrowia, która zainaugurowała kampanię dotyczącą szczepień przeciwko HPV.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Zdrowie rodzin”/ Fot.: gov.pl/premier

Co roku ponad 2,5 tys. kobiet walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich tę walkę przegrywa. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce te statystyki będą wyglądały dużo lepiej, m.in. dzięki wdrażanemu właśnie programowi szczepienia przeciwko HPV – mówił premier. – To wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek i Polaków nie będą już musiały borykać się z tym strasznym nowotworem – podkreślił.

To jest naprawdę wspaniały dzień z punktu widzenia prewencji nowotworowej. Dołączamy dzisiaj do najlepszych – do tej grupy państw, które już od wielu lat prowadzą kampanię szczepienia przeciwko HPV i którym już udało się w znacznym stopniu zredukować liczbę zachorowań, jak np. Australia, gdzie praktycznie nowotwór szyjki macicy nie występuje – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Schemat szczepienia przeciwko HPV jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej. W programie dostępne będą dwie szczepionki: 2-walentana i 9-walentna.

Od 27 maja pod numerem 989 bądź przez internetowe konto pacjenta będzie można zapisać się na szczepienie. Uruchomiony zostanie również specjalny serwis internetowy (gov.pl/szczepienia) dedykowany akcji, gdzie będzie można znaleźć niezbędne informacje o kampanii, w tym o punktach szczepienia na terenie Polski (jest ich już ponad 1300). Mapa punktów szczepień będzie aktualizowana na bieżąco.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje, w których takie szczepienia realizuje się od wielu lat, odnotowują nawet do 90% redukcję infekcji tym wirusem. O ponadto 85% zmniejsza się też liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

(MJ)

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

SMA 2024 i wciąż oczekiwane zmiany

Podsumowano rok 2024, który przyniósł chorym z rdzeniowym zanikiem mięśni w Polsce wiele pozytywnych zmian, m.in. umożliwiono leczenia kobiet w ciąży i…
PACJENTPoradnia

Ból w klatce piersiowej zawsze oznacza zawał? Niekoniecznie.

Choć to objaw kojarzony z chorobami serca, może mieć wiele innych przyczyn – niektóre poważne, inne mniej oczywiste. Problemy trawienne, refluks, infekcje…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *