NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Ruszyła budowa Pediatrycznego Centrum Urazowego w ICZMP

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ruszyła wielka inwestycja: budowa Pediatrycznego Centrum Urazowego  i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z przebudową lądowiska dla śmigłowców i zakupem sprzętu medycznego na potrzeby Oddziału.

Przez izbę przyjęć musi przejść każdy pacjent przyjmowany do szpitala. Do ICZMP rocznie trafia 20 tys. dzieci.
– Chcielibyśmy, aby jak najlepiej zapamiętały pierwszy kontakt ze szpitalem – mówi prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP. – Dlatego w miejscu izby przyjęć postanowiliśmy stworzyć Szpitalny Oddział Ratunkowy na miarę XXI wieku.
Realizacja projektu będzie kosztować 28 mln zł, w tym dofinansowanie UE to 20 mln zł. W pokryciu wkładu własnego w wysokości 3,5 mln zł pomogło ICZMP Ministerstwo Zdrowia, a premier obiecał wsparcie w wysokości 4,5 mln zł.

Dzięki inwestycji pediatryczna część Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki zmieni się nie do poznania. Budynek BB6 przejdzie podobny remont, jak Klinika Rehabilitacji. Na parterze powstanie szpitalny oddział ratunkowy (SOR) – dziś w szpitalu go nie ma. Zlokalizowany zostanie na poziomie wejścia dla pieszych i podjazdu dla karetek. Wejścia zostaną dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Nowy oddział zostanie podzielony będzie na 8 stref:
*Segregacji medycznej
* Rejestracji i przyjęć
* Resuscytacyjno-zabiegową
* Obszar wstępnej intensywnej terapii
* Obszar terapii natychmiastowej
* Obszar obserwacji
* Obszar konsultacyjny
* Obszar stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego neonatologicznego
* Zaplecze administracyjno-gospodarcze.

Wnętrze SOR zaprojektowano zgodnie z najnowszymi standardami, by było jak najbardziej przyjazne dla małych pacjentów. Co ciekawe kolory ścian mają odpowiadać charakterowi danej strefy. Np. część resuscytacyjno-zabiegowa będzie pomalowana na czerwono, a rejestracja na niebiesko.

W kondygnacji nad SOR zostanie umieszczone Pediatryczne Centrum Urazowe dla pacjentów w wieku od 0-18 lat. Będzie to referencyjny ośrodek się w wielospecjalistycznym leczeniu wszelkich urazów. Pacjenci będą w nim wracać do zdrowia pod opieką chirurgów, ortopedów, neurochirurgów, radiologów, rehabilitantów i innych specjalistów. Warto podkreślić, że ICZMP jako jedyna placówka w regionie udziela kompleksowej pomocy noworodkom. Jeśli więc dojdzie do zdarzenia, w którym zostanie poszkodowane tak małe dziecko, trafi właśnie do Pediatrycznego Centrum Urazowego.
Na oddziale wydzielony będzie odcinek dzieci młodszych (do 3 lat) i dzieci starszych. W pierwszej części pokoje zostaną wyposażone w dodatkowe miejsce do spania dla rodziców.
Wszystkie sale będą miały węzły sanitarne.

Nad wejściem do pawilonu BB6 powstanie lądowisko dla śmigłowców, które zastąpi lotnisko terenowe przy ul. Rzgowskiej. Powstało ono w latach 80. Było budowane równocześnie z ICZMP i jest w nienajlepszym stanie technicznym. Za każdym razem, gdy ląduje na nim śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pacjenta do szpitala trzeba transportować karetką. Nowa lokalizacja lądowiska umożliwi bezpośredni transport pacjenta z lądowiska na oddział szpitalny. Gdy wyląduje śmigłowiec, do przewiezienia chorego, powinien wystarczyć wózek.

źródło: ICZMP

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Spojrzenie Polaków na długowieczność

Co tak naprawdę czujemy, myśląc o długim życiu, zdrowiu i starzeniu? Nie chcemy żyć bez kontaktu z innymi, ale za to długo…
Wszechstronny lekarzPoradnia

Żywienie w pierwszych miesiącach życia

Polskie Towarzystwo Pediatryczne dołączyło do europejskiej kampanii edukacyjnej pod auspicjami ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), mającej na celu propagowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Zmiana nawyków Polaków zaczyna się od komunikacji

Aż 73 proc. Polaków uznaje dostęp do informacji o inicjatywach zdrowotnych, programach profilaktycznych i kampaniach edukacyjnych za niewystarczający. Poradnik „Komunikacja dla zdrowia”…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter