NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Ruszyła zbiórka na „Budzik” dla dorosłych w Warszawie.

Klinika „Budzik” dla dorosłych osób w śpiączce powstanie w Warszawie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Ruszyła właśnie zbiórka pieniędzy na jej budowę – na zrealizowanie projektu potrzeba 40 mln zł.

Klinika „Budzik” – pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu działa przy Centrum Zdrowia Dziecka od 2013 r.z inicjatywy fundacji „Akogo?”. Klinika przyjmuje dzieci do 18 lat, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

Pierwszy „Budzik” dla dorosłych działa już w Olsztynie. Przyjmowani są tam pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny.

Dotychczas, jak podała w niedzielę 16 grudnia Ewa Błaszczyk, w klinice dla dzieci wybudziło się 52 małych pacjentów, zaś w Olsztynie – 10 dorosłych.

Warszawski „Budzik” dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala Bródnowskiego, na działce, która jest własnością samorządu. W trzypiętrowym budynku  o powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Bryła ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się „Budzik” dla dzieci. Prace potrwają około 3 lat.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Ucho 2023: Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej

Od niedzieli 19 listopada w Kajetanach pod Warszawą trwa XLVI Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa UCHO2023 – Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej w codziennej praktyce. „Co…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Złoty Skalpel 2023: nagrodzono najlepszych!

Serce rośnie, kiedy widzi się, jak polscy innowatorzy zmieniają oblicze medycyny. Ich odkrycia i praca to ogromna szansa i nadzieja na skuteczniejsze…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter