NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Rynek pracy potrzebuje opiekunów

Polki w każdym wieku są otwarte na zmiany i nowe zawodowe wyzwania1. Blisko połowa badanych kobiet jest zainteresowana pracą w charakterze opiekunki osoby starszej – ofert pracy w tym charakterze nie brakuje i brakować nie będzie. Powodem bez wątpienia jest przybywająca liczba seniorów, którzy wymagać będą stałej opieki. Podejmując legalnie pracę w tym zawodzie można zarobić średnio cztery tysiące złotych na rękę oraz otrzymać umowę. Opiekun seniorów jest zawodem przyszłości?

Opiekun osób starszych – zawód z perspektywą

Obecnie można zaobserwować postępujący proces starzenia się społeczeństwa, wyrażający się głównie we wzroście liczby osób w wieku poprodukcyjnym i spadku liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym. Według szacunków GUS w 2035 roku osób w wieku powyżej 60 będzie 10 807 961, dla porównania w 2020 roku 9 603 6912.

Starzejące się społeczeństwo to zjawisko, którego nie można zatrzymać. Postęp medycyny sprawił, że żyjemy coraz dłużej. To tryumf cywilizacji, ale i nie lada wyzwanie, bo długoletnie życie niestety nie zawsze oznacza życie w zdrowiu. Nie każdym seniorem opiekują się członkowie rodziny m.in. ze względu na pracę czy niewystarczające kwalifikacje. Czasem opieka nad osobami starszymi staje się zadaniem ponad siły krewnych i optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalnego opiekuna, który zamieszka w domu Seniora i będzie go wspierał w jego domu – w znajomym, bezpiecznym otoczeniu. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich domowe usługi opiekuńcze są powszechnym zjawiskiem. Rozwiązania systemowe również temu sprzyjają. Nasze usługi w Europie świadczymy od kilkunastu lat i obserwujemy ciągły wzrost zapotrzebowania na profesjonalną pomoc w opiece domowej” – Agnieszka Niedziela, Promedica24.

Powoli, ale konsekwentnie rozwija się również w Polsce rynek usług związanych z opieką nad seniorami. Co za tym idzie rośnie popularność zawodu, zmienia się również poziom kwalifikacji opiekunów. Dziś opiekunowie osób starszych to wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje są coraz bardziej doceniane. Polki coraz częściej wyjeżdżają do pracy w Niemczech w celu podjęcia pracy w charakterze opiekunki.

Polki są otwarte na zmiany

Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Polko odważ się na zmiany” wynika, że Polki są otwarte na podejmowanie nowych wyzwań. W ramach raportu zapytano respondentki m.in. o to czy nie obawiają się zmiany zawodu, wyjazdu za granicę oraz jaki kierunek emigracji preferują. Jak wynika z badania kobiety uważają, że w każdym wieku można szukać nowej pracy – 8 na 10 ankietowanych uważa, że emigrować można w każdym wieku. Blisko połowa ankietowanych deklaruje otwartość na przeprowadzkę za granicę na kilka miesięcy. Aż 40% Polek wyraża chęć podjęcia pracy sezonowej poza Polską w sytuacji potrzeby podreperowania budżetu domowego. Warto podkreślić, że niemal połowa wybrałaby pracę w charakterze opiekunki osoby starszej.

Kobiety zapytane o kierunek emigracji przyznają, że mogłoby wyjechać do pracy w Niemczech, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Najmniej atrakcyjnym kierunkiem dla ankietowanych jest Rosja. Preferowane kierunki wyjazdów nie pokrywają się ze znajomością języka danego kraju: najwięcej Polek zna rosyjski, zaś najmniej hiszpański.

Jaki powinien być opiekun?
Opiekunka osób starszych powinna posiadać szereg cech, które ułatwią jej codzienną współpracę z seniorem. Podstawą jest zdrowie oraz dobra kondycja fizyczna, opiekun każdego dnia podejmuje się wykonania szeregu czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, które wymagają sprawności. W pracy w tym zawodzie niezwykle ważne jest bycie osobą cierpliwą oraz tolerancyjną. Wyznanie, wygląd, poglądy polityczne podopiecznych mogą się różnić od poglądów opiekuna, mimo to należy je uszanować.

Opiekun powinien być świetnym organizatorem czasu, potrafić gotować oraz utrzymywać porządek w domu. Seniorzy to często osoby, które chorują w związku z tym opiekun powinien posiadać podstawową wiedzę na temat chorób i dolegliwości charakterystycznych dla wieku podeszłego. Bardzo ważnymi cechami są również serdeczność i troska. Optymizm sprawia, że senior szybciej obdarzy opiekuna zaufaniem, a ich relacja stanie się bliższa. Osoby, które myślą o pracy w opiece seniora powinny być, również elastyczne i umieć zachować się w różnych sytuacjach. Kluczowa jest empatia – czyli umiejętność współodczuwania i rozumienia drugiego człowieka” – komentuje ekspert Promedica24 .

Zawód opiekuna jest zawodem, który trzeba wykonywać na 100 procent. Jest angażujący – wymaga pełnej odpowiedzialności i skupienia. Jednakże jest to również zawód z ogromną perspektywą rozwoju. Już dziś powstają kierunki na uczelniach kształtujące przyszłych opiekunów. Zawód z przyszłością – tak o nim mówią eksperci.

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
PACJENTAktualności

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To dobra okazja, aby przypomnieć zasady profilaktyki próchnicy. Udzielą ich eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wprowadzenie do codziennej…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter