NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje w sprawie zakażeń szpitalnych na oddziałach dziecięcych

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska dotyczącego zagrożenia epidemiologicznego występującego na oddziałach pediatrycznych. Rzecznik uważa, że problem należy rozpatrzyć w dwóch aspektach. Należy odnieść się zarówno do dyskusji nad warunkami organizacyjnymi oddziałów dziecięcych, jak i zaproponować działania edukacyjne wśród personelu medycznego oraz rodziców.

Pacjenci oddziałów pediatrycznych są szczególnie narażeni na zakażenia szpitalne. Dzieci do szpitala zgłaszają się z dolegliwościami infekcyjnymi, dotyczy to dolegliwości związanych z grypą, z zakażeniem RSV, biegunką rota- czy norowirusową, czy też sepsą. W tym samym czasie przyjmowane są dzieci bez infekcji, ale np. z zatruciem lekami. Pomimo braku możliwości wprowadzenia w szpitalach wszystkich sal o standardzie jednoosobowym, umożliwiającym izolację każdego pacjenta, oddziały pediatryczne powinny spełniać warunki określone dla oddziałów chorób zakaźnychstwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w piśmie do Ministra Zdrowia.

Problem zauważają również podmioty lecznicze, które zwróciły się do Rzecznika z zapytaniem o możliwość stałego ograniczenia praw małoletnich pacjentów do obecności osoby bliskiej, w wieku do lat 7, który to wiek potencjalnie może kwalifikować odwiedzającego jako osobę przenoszącą określone zakażenia.

Wskazane jest opracowanie przez Ministra Zdrowia, we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta, standardów organizacyjnych obowiązujących na oddziałach dziecięcych w aspekcie przeciwdziałania zakażeniom szpitalnym. Standardy powinny powstać we współpracy z grupami ekspertów, środowiskiem medycznym oraz organizacjami pacjenckimi – dodał Bartłomiej Chmielowiec. Poprawa warunków w aspekcie zagrożenia epidemiologicznego na oddziałach pediatrycznych leży w interesie publicznym.
W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Pacjenta o prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny pracach nad regulacją metod zapobiegania szerzeniu się zakażeń szpitalnych. Projektowane Rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego zapobiegania zakażeniom spowodowanym biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi o szczególnej zjadliwości lub oporności na antybiotyki umożliwi całościowe uregulowanie w formie standardu organizacyjnego odpowiednich procedur przeciwepidemicznych. Standardy te zostaną opracowane w uzgodnieniu z ekspertami z zakresu epidemiologii zakażeń szpitalnych z szerokim wykorzystaniem już przygotowanych wytycznych merytorycznych, przekazywanych przez ekspertów zespołom zakażeń szpitalnych.

Ministerstwo Zdrowia zwróciło się także do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wzmożone kontrole szpitali pod kątem epidemiologicznych zakażeń szpitalnych, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów dziecięcych.

 

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter