NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Są pieniądze na badanie nanobiomateriałów

NCBiR przeznaczył ponad 25 mln złotych na realizację projektu BIONANOVA, w tym ponad 4 mln złotych dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednego z partnerów projektu. Wyniki badań mają przybliżyć polskich naukowców do opracowania nowych unikatowych metod dostarczania leków oraz stworzenia innowacyjnych nanobiomateriałów służących do leczenia chorób o różnej etiologii.

Gdański Uniwersytet Medyczny w konsorcjum z Uniwersytetem Gdańskim (Lider), Politechniką Gdańską oraz firmą INNOVABION Sp. z o.o., otrzymał od NCBiR finansowanie prestiżowego projektu “Systemy nowej generacji dostarczania molekuł bioaktywnych w syntetyzowanych chemicznie i poddanych inżynierii genetycznej nanobiomateriałach (BIONANOVA)”.

Wniosek otrzymał 23 punkty (drugie miejsce w Polsce) podczas II konkursu w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych “Nowoczesne technologie materiałowe” TECHMATSTRATEG.

Liderami grup badawczych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym są dr hab. Michał Pikuła z Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej Zakładu Embriologii oraz dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. z Międzynarodowej Agendy Badawczej i Wydziału Farmaceutycznego z OML.

Badania zespołu dr. hab. Michała Pikuły będą skupiały się na ocenie bezpieczeństwa i potencjału regeneracyjnego i immunoregulacyjnego nowych nanobiomateriałów (WP9). Grupa prof. Arkadiusza Piotrowskiego będzie natomiast badała molekularne efekty i mechanizmy działania nowych materiałów na komórki ludzkie, jak również komórki pochodzące z modeli zwierzęcych (WP10). Badania będą wykonywane z użyciem zaawansowanych technik hodowli komórkowych, immunologii, biologii molekularnej oraz genetyki. Wyniki konsorcjum BIONANOVA przysłużą się m.in. do opracowania nowych unikatowych metod dostarczania leków oraz stworzenia innowacyjnych nanobiomateriałów służących do leczenia chorób o różnej etiologii.

Proponowany budżet projektu BIONANOVA to ponad 25 mln złotych, w tym ponad 4 mln złotych przypadających Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Budżet NCBiR przeznaczony na dofinansowanie projektów wyłonionych w drugim konkursie Programu TECHMATSTRATEG wynosił 200 mln PLN. Celem Programu jest stymulowanie wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Alergia wziewna u dzieci: nowe szanse leczenia

Choroba dziecka ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie domu. Alergia wziewna to znacznie więcej niż sezonowy dyskomfort – to wielkie wyzwanie, także…
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Polski Nobel dla prof. Henryka Skarżyńskiego

16 czerwca 2025 roku w Komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Henryk Skarżyński został uhonorowany Nagrodą PAU im. Anny i Erazma Jerzmanowskich….
Aktualności

XII Międzynarodowe Senioralia 2025 w Krakowie

Tegoroczne Senioralia wystartują 13 czerwca! Punkt 10:00 seniorzy wyruszą spod Kościoła Mariackiego, żeby po przemierzeniu ulic Krakowa zakończyć uroczystą paradę w Parku…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter