NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Są rozbieżności, ale jest dobra wola

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski po raz drugi spotkał się z przedstawicielami lekarzy rezydentów. Mimo rozbieżności obie strony uważają, że możliwy jest kompromis w kwestii nakładów na ochronę zdrowia oraz warunków pracy i płacy lekarzy i ilości kadr medycznych.

Jak po spotkaniu podkreślili rezydenci nie schodzą oni z postulatu 6 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu 5 lat, ale negocjacje będą odbywać się „pakietowo”.

„Omówiliśmy wszystkie obszary, począwszy od nakładów na służbę zdrowia poprzez warunki pracy i płacy lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalistów. Omówiliśmy zachęty dla lekarzy do pozostawania w Polsce, omówiliśmy odbiurokratyzowanie systemu oraz skrócenie kolejek i cyfryzację służby zdrowia – mówił po spotkaniu Łukasz Szumowski.

Przyznał, że rozmowy były trudne, ponieważ „dotyczą bardzo poważnych tematów”. „Trudność tych rozmów polega na podobieństwie do precyzyjnych operacji chirurgicznych: tu nie ma miejsca na błędy, każdy ruch pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje”.

Poinformował, że następne spotkanie zaplanowano na czwartek 8 lutego na godz. 16.

„Czeka nas teraz ciężka praca. Musimy dla dobra pacjentów wypracować już te konkretne propozycje, postarać się te protokoły rozbieżności doprecyzować i znaleźć rozwiązanie, tak żebyśmy mogli się porozumieć – podkreślił minister. – Myślę, że idziemy w dobrym kierunku i te rozbieżności uda się w końcu wypracować – dodał.

W spotkaniu z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL, Zarządu Krajowego OZZL oraz Naczelnej Rady Lekarskiej oprócz ministra uczestniczyli wiceministrowie Józefa Szczurek-Żelazko i Janusz Cieszyński.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter