NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Samonaprawiające się buty i biomimetyczna rękawica

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy opracowuje się m.in. odzież, ale również rękawice i obuwie ochronne, jako innowacyjne wyroby inspirowane światem natury. Na przykład takie rękawice nadają się do pracy w środowisku mokrym i wilgotnym, ale również zanieczyszczonym.

– Wzorujemy się na czymś, co stworzyła natura i próbujemy przenieść to do świata ludzi, np. łapa gekona, która zainspirowała nas do stworzenia rękawicy biomimetycznej – opowiada mgr inż. Natalia Litwicka, ekspert CIOP – BIP.

I nie chodzi tylko o zielony kolor, ale o właściwość poprawiającą chwyt i odwracalną adhezję, czyli coś co daje możliwość łatwego przyczepienia się do danego elementu, ale również odczepienia dzięki zastosowaniu biomimetycznych wypustek, które w naturze ma łapa gekona.

Skąd wiadomo, że należy zainspirować się właśnie tym, a nie innym gatunkiem? Dzięki współpracy CIOP – BIP z ośrodkami badania zwierząt, jak w przypadku rękawicy biomimetycznej z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. – Zainspirowaliśmy się głównie łapą gekona, ale nie tylko. Również świat roślin okazał się szalenie inspirujący, np. lilie wodne, które mają powierzchnię superhydrofobową, stanowiły naszą inspirację do stworzenia takiego wyrobu – wyjaśnia ekspertka CIOP – BIP.

A jaki przedmiot powstał dzięki zainspirowaniu się człowieka pancerzem ochronnym łuskowców i co sprawia, że obuwie ochronne ma zdolność samonaprawiania? Odpowiedzi w rozmowie poniżej, zarejestrowanej podczas kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, którą poprowadziła red. Adam Giza.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

IMiD oraz Sarcoma nagrodzeni przez Sarcoma Advocacy in Action

Do konkursu zgłoszono 16 inicjatyw z całego świata. Wśród niech znaleźli się reprezentanci Polski. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD wraz ze…
PACJENTPoradnia

Co wiemy o nocnej napadowej hemoglobinurii?

Silne zmęczenie, duszność podczas wysiłku fizycznego, łatwe siniaczenie się, ciemne zabarwienie moczu w godzinach rannych oraz ogólne osłabienie mogą być sygnałami nocnej…
PACJENTŻyj zdrowo

Rak płuca każdego roku zabija ćwierć miliona Polaków

Od początku XXI wieku liczba palaczy na świecie wzrosła aż o 20 proc. W Polsce regularnie pali co czwarty dorosły i nawet…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *