NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Samonaprawiające się buty i biomimetyczna rękawica

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy opracowuje się m.in. odzież, ale również rękawice i obuwie ochronne, jako innowacyjne wyroby inspirowane światem natury. Na przykład takie rękawice nadają się do pracy w środowisku mokrym i wilgotnym, ale również zanieczyszczonym.

– Wzorujemy się na czymś, co stworzyła natura i próbujemy przenieść to do świata ludzi, np. łapa gekona, która zainspirowała nas do stworzenia rękawicy biomimetycznej – opowiada mgr inż. Natalia Litwicka, ekspert CIOP – BIP.

I nie chodzi tylko o zielony kolor, ale o właściwość poprawiającą chwyt i odwracalną adhezję, czyli coś co daje możliwość łatwego przyczepienia się do danego elementu, ale również odczepienia dzięki zastosowaniu biomimetycznych wypustek, które w naturze ma łapa gekona.

Skąd wiadomo, że należy zainspirować się właśnie tym, a nie innym gatunkiem? Dzięki współpracy CIOP – BIP z ośrodkami badania zwierząt, jak w przypadku rękawicy biomimetycznej z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. – Zainspirowaliśmy się głównie łapą gekona, ale nie tylko. Również świat roślin okazał się szalenie inspirujący, np. lilie wodne, które mają powierzchnię superhydrofobową, stanowiły naszą inspirację do stworzenia takiego wyrobu – wyjaśnia ekspertka CIOP – BIP.

A jaki przedmiot powstał dzięki zainspirowaniu się człowieka pancerzem ochronnym łuskowców i co sprawia, że obuwie ochronne ma zdolność samonaprawiania? Odpowiedzi w rozmowie poniżej, zarejestrowanej podczas kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, którą poprowadziła red. Adam Giza.

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Kąpiele leśne dobroczynne dla zdrowia

Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80%, to lasy publiczne, czyli ogólnodostępne. Jak przekonują…
PACJENTPoradnia

Otyłość u dzieci można leczyć skutecznie

Zbierając materiał badawczy, naukowcy obserwowali ponad 170 małych dzieci w Szwecji, które były leczone z powodu zdiagnozowanej otyłości. Za pośrednictwem klinik dziecięcych…
PACJENTŻyj zdrowo

Długość życia w Polsce krótsza niż w Europie Zachodniej

Eksperci alarmują, że przeciętna oczekiwana długość życia wciąż jest w Polsce krótsza o ponad 5 lat w porównaniu do Europy Zachodniej. Nic…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *