NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Seksuologia tylko po psychiatrii?

Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć dostęp do realizacji specjalizacji szczegółowej w dziedzinie seksuologii jedynie do lekarzy psychiatrów. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej spowoduje to zapaść w tej dziedzinie.

Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej fot. depko.pl

„Seksuologia jest specjalizacją medyczną, w której zapotrzebowanie społeczne na konsultacje stale wzrasta, a jednocześnie liczba specjalistów z tej dziedziny jest najmniejsza spośród wszystkich specjalności medycznych. Ograniczenie dostępu do specjalizowania spowoduje zapaść w tej dziedzinie” – czytamy  w oświadczeniu PTMS. Zdaniem seksuologów ucierpią na tym pacjenci, a także zwiększy się niedostatek biegłych opiniujących w sprawach karnych.
„Zaburzenia funkcji seksualnych wynikają z bardzo wielu chorób: internistycznych, biologicznych, neurologicznych urologicznych, ginekologicznych – zatem lekarz seksuolog powinien mieć wiedzę w określonej podstawowej dziedzinie medycyny i dopiero potem kształcić się w seksuologii. Jeżeli ograniczymy to wyłącznie do dziedziny psychiatry będzie mu brakowało rzetelnej wiedzy do prawidłowego postępowania z pacjentami z określoną etiologia zaburzenia” – uzasadnia swój sprzeciw prof. Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Jego zdaniem jeśli ograniczymy seksuologię tylko do psychiatrów ich liczba drastycznie zmaleje.”Ilu psychiatrów będzie potencjalnie zainteresowanych robieniem dodatkowej specjalizacji z seksuologii? Odsetek. Taka zmiana oznacza więc zmniejszenie się liczby specjalistów w tej dziedzinie. I nie dość, że będzie ich mało to dodatkowo będą bardzo wąską ukierunkowani” – podkreśla specjalista.
Prof. Depko zwraca także uwagę na jeszcze jeden aspekt planowanych zmian, kto wie czy nie najważniejszy: zmieni to podejście pacjentów do seksuologów – będą oni postrzegani bardziej jako psychiatrzy, czyli „lekarze od wariatów”, a wizyta u takiego lekarza jest stygmatyzująca. „Jeśli komuś się wydaje, że kobieta, która ma problemy ze swoją seksualnością na podłożu ginekologicznym pójdzie do psychiatry seksuologa jest w błędzie” – uważa  prof. Depko.

Seksuolodzy są rozżaleni, że nikt z nimi nie rozmawiał o planowanych zmianach, nie próbował spytać o zdanie, nie zechciał wyjaśnić zasadności tego postępowania. „To smutne, że w czasach kiedy polska seksuologia świętuje swoje 55-lecie jako dyscyplina, która uzyskała status nauki akademickiej robimy krok wstecz, zaprzeczamy całemu dorobkowi polskiej seksuologii. Bez zdania racji” – dodaje prezes PTMS.
Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter