NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

„Serce kobiety”- zgłoś się na badania

Kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Do czasu pojawienia się menopauzy są chronione przez hormony – estrogeny. Potem to właśnie choroby serca i naczyń – zawał i udar mózgu – są najczęstszą przyczyną zgonu kobiet. Tak jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach na świecie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka skierowana do pań po 55. roku życia.

Lekarze przestrzegają – kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w grupie ryzyka. Wydaje im się, że dla nich znacznie groźniejszy jest rak piersi czy macicy, a okazuje się, że to choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 45 proc. wszystkich zgonów u kobiet, a u mężczyzn – za 39 proc.

Stąd konieczność uświadamiania jakie badania kobiety po 55.roku życia powinny wykonać, by wykryć choroby serca jak najszybciej. Celem kampanii „Serce kobiety” jest wydłużenie życia kobiet poprzez dotarcie do pań z informacją, że proste badania wykonane u specjalistów medycyny rodzinnej mogą im uratować życie.

Najważniejsze jest regularne mierzenie ciśnienia, kontrolowanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Właściwe parametry krwi mogą zapobiec powstawaniu miażdżycy, która jest niezwykle groźna dla układu sercowo-naczyniowego kobiet. Dlatego specjaliści medycyny rodzinnej namawiają do badań profilaktycznych, bo wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z realnego zagrożenia.

– Musimy pamiętać, że objawy choroby serca często nie są typowe. Nie zawsze jest to ból w klatce piersiowej, czasami jest to duszność, przemęczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku. Nie kojarzymy tych objawów z poważną chorobą serca. Raczej ze zmęczeniem, zapracowaniem, zabieganiem – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ramach pierwszej, zeszłorocznej kampanii informacja o potrzebie regularnego badania ciśnienia, poziomu glukozy i cholesterolu dotarła do 100 tys. kobiet. Teraz lekarze mają dla pań konkretne propozycje diagnostyczne. W ramach programu profilaktycznego 40 plus w gabinetach POZ można takie badania wykonać, by wykryć jak najwcześniej czynniki ryzyka i rozwoju miażdżycy i zapobiec chorobom układu krążenia. Dlatego lekarze zachęcają, by panie w wieku 55. plus zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i takie badania wykonywały regularnie – co najmniej raz w roku. I przypominają – można uniknąć zawału serca czy udaru mózgu, jeśli nie mamy podwyższonego ciśnienia, wyższego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.

– Na ogół łatwo można to skorygować. Często wystarczy zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, ruch i wprowadzone przez specjalistę medycyny rodzinnej właściwe leczenie farmakologiczne – wyjaśnia dr Agata Sławin.

Ambasadorką akcji „Serce kobiety” jest aktorka Kinga Preis, a partnerem Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
PACJENTAktualności

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To dobra okazja, aby przypomnieć zasady profilaktyki próchnicy. Udzielą ich eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wprowadzenie do codziennej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *